179 werden vroeger de twee wapenschilden vastgehouden door aan ziende leeuwen of luipaards. Wanneer oudtijds de kroon bij het wapen van Domburg ontbrakof zelfs wanneer deze er bij aanwezig wasdan voerde het wapen menigmaal een leeuw in top. Grijpskerke vermeldt tevens, dat het wapen van Domburg tegelijkertijd ook dat der ambachtsheeren was. Wanneer men, een goede tiental jaren geleden, Domburg binnenreed, dan trof terstond, als iets eigenaardigsaan de rechterzijde van den weg, als men van Middelburg kwam, een sfceenen pilaar met het wapen van Domburg het oog. Daar boven stond, ik zal maar zeggen als helmteeken, een kleine leeuw, denkelijk ter eere van Graaf Pi.ob.is. Gargon vermeldt het ook als iets heel bizonders, dat men op andere dorpen nergens zag. Die kolom is, zegt de heer Kestelooweinige maanden vóór zijn werk in 1890 uitkwam, verwijderd moeten worden, omdat de straatjeugd, die op zeedorpen wel eens meer van molesteeren houdt, haar onbruikbaar had gemaakt. Merkwaardig is volgens hem de oorsprong dier kolom. De ambachtsheer Jacob Caü had ze daar, omstreeks 1579, laten plaatsen om de grensscheiding aan te duiden tusschen Domburg en Oostkapellewaarover men het toen maar niet eensgezind kon worden. De kleuren van Domburgs wapen, in de wapenkunde van veel beteekenis, zijn gemakkelijk te begrijpen. Het zilver van den Burcht beteekent zeer waarschijnlijk de kleur der duinen, immers in de oude stadswapens was menals men niet het familiewapen van den ambachtsheer aannam en dit gebeurde maar zelden gewoon een zinspeling op de plaats zelve te kie zen waartoe het wapen behoorde. Dat hier de duinstreek werd bedoeld, blijkt ook uit het wapen der Burggraven van Zeeland. Het tusschen Zeeland en Holland inliggende eiland Yoorne hetgeen men wil, dat oudtijds aan Zeeland behoorde, verschafte ons onze Burggraven. De in 1163 overleden graaf Dirk IY,

Archief | 1902 | | pagina 599