2 //an die cassine en doredar men van buten up den tor gaet." Men koclit 16 fê pek voor //thuus, daer tengienne in staet en gaf een oud schild aan iemand //omdat hi een were makede onder den tordat die koste zien mochte als die clocke slaen zoude.1' Yan den //engiene te makene en te stelne up die noenclocke te Westmonste" werd aan Gheraerd yan Oesbeke in eene som 11 betaald. Die //belefroijt" werd nogal eens veranderd, want uit de rekeningen van 13blijkt, dat hij andermaal vernieuwd werd. Aan Willem Pauwelss. werd toen besteed //een orloy te stelne op den hert mitter huurclocken." Waarschijnlijk was het dezelfde Willem Pauwelss die in de rekening van 1399 1400 vermeld wordt, als steen waarderen belast met de zorg voor het uurwerk, waarvoor hij 2 10 per jaar ontving. Bovendien wordt in deze rekening vermeld, dat de bewaarder van de uurklok 5 el Ypersck laken kreeg voor een //frack." De kleur van deze verstrekte kleeding bleef niet altijd dezelfde, in 1430 vindt men vermeld, dat zij voor den horlogemaker en den straatmaker rood was 2). De stadsrekening van 1450 verantwoordt aan den slootmaker, die 't horlogie op West monster bewaard en gesteld heeft 4, en voor 't horlogie te jSToordmonster 30 scli De kleur van der //stede laken" was toen voor den slootmaker ook rood 3). De rekening van 13991400 4), die wij boven reeds aan haalden bevat ook uitgaven voor het vermaken van den hamer daar //taggijn" mede slaat, en van de onrust. Over de //huur- clocke jeghens den val van denloode, daer taggijn medegaet, dat over die huerclocke hanct", werd een kiste gemaakt. Aan //thuuskijn, daer tliorologium in staet," werd in 1428 Denkelijk was de hert het huis dat later aangekocht werd ter ver grooting van de vischmarlct. -) H. M. Kesteloo blz. 27. 3) Janssen en van Dale, Bijdragen tot de oudh. en gesch.^ III, blz. 124. H. M. Kesteloo blz. 43.

Archief | 1902 | | pagina 6