180 had zijn jongsten zoon Pelgrim, Burggraaf gemaakt. Hunne residentie was Oost-Yoorne, dat eveneens bij de duinen ligt; inderdaad was ook hun wapen een zilveren burcht, boven een schild van keel, waarop een gouden leeuw. Op de beteekenis van den Burcht hoop ik weldra terug te komen. Het schild of veld van Domburgs wapen is van azuurdit laat zich gemakkelijk verklaren. Water wordt in de wapenkunde aangeduid door wit (zilver) of door azuur. De zilverkleur kon hier niet worden genomen, omdat reeds de Burcht van zilver wasmen nam duseven als dit te Westkapelle is geschied, blauw om de ligging aan zee duidelijk te doen uitkomen. Wie zich hiervan wil overtuigen, bezie de wapens in onze Abdijalwaar men den heren leeuw kan zien spartelen immers zwemmen doet dit dier nietboven afwisselende witte of zilveren en azure golvende baren. Wij Zeeuwen zien maar zelden het ons omringende water blauw gekleurdvan daar dat wij dit wapen liever zeegroen hadden zien aangeduid, maar, wij weten heter bestaat verschil tusschen artistiek en aesthetiek Het wapen van Domburg dagteekent zeker, zoo wel als dat van Middelburg, van zeer oude tijden. Wanneer het dit wapen echter heeft aangenomen, zal, meen ik, wel nooit geheel uit te maken zijn, vermoedelijk zal het even oud zijn als dat der hoofdstad. Men zou evenwel kunnen vragen of het zou uit te maken zijn, of het al of niet ouder is dan de keure van 1223waarin Domburg van Eloris IY zijn eerste privi legiën ontving, hetgeen zoowat een voorspelling moest betee- kenen, dat het later stadsrechten van hooger hand zou ontvan gen. Laat ons alvorens hieromtrent onze meening uit te spreken, nagaan wat er in dien tijd moet zijn gebeurd, en welke de toestand van Domburg kan zijn geweest. Tusschen Vlaanderen en Holland was voordurend verschil over het recht van bezit over Zeelaud Bewesten-Schelde. -Ei' was destijds een condominium tot stand gekomendat wil

Archief | 1902 | | pagina 600