181 zeggen, clat beide graafschappen te samen dat betwiste deel van Zeeland zouden besturen, met andere woorden, de in komsten en voordeelen onder elkander zouden verdeelenen verder de zaak in statu quo laten, terwijl zij afzonderlijk geen zaken van gewicht zouden doen. Daar krijgt nu het in aanzien toenemende Middelburg in 1216 zijn eerste keureprecies gelijk aan die aan andere plaatsen geschonken. De stad ontving het den 10 Mei 1216, zoowel uit naam van den Hollandschen graaf Willem 1 als uit dien van de Ylaamsche gravin Johanna, dus met beider goedvinden. Omringd van kuiperijen komt graaf Willem eenige jaren later te Dordrecht te overlijden. Hem volgt zijn zoon Floris IY opde latere wegens zijn krachtig vorstelijk uiterlijkzijn ridderlijk leven en zijn groot fortuin bij de Noblesse bekende Edelman, die met ter tijd in Frankrijk uit jaloezie zou worden vermoord. Floris telde bij het overlijden van zijn vader nog geen 12 jaren; hij zal dus wel niet zelf standig hebben geregeerd, maar wel daarentegen zijn hofraad en mogelijk in onze streken zijn vazal, de burggraaf van Zeeland. De jonge graaf komt naar Middelburg ën wordt er gehuldigd. Hij en de burggraaf, de heer van Yoorne, bevestigen de pri vilegiën der stad. Tot zoo ver nu was alles naar recht ge schied, maar nu schenken zij in dienzelfden tijd, met een politiek oogmerk, mogelijk ook op verzoek, een gelijke keure als Middelburg had ontvangen, aan Westkapelle en aan Dom burg, zonder de Ylaamsche regeering in deze daad van willé- keur te kennen. Deze minder eerlijke handelwijze van den Hollandschen graaf had ten doel, zich in Walcheren een in vloed en een positie te verzekeren. En de zaak gelukte, daar beide plaatsen, zoo bij uitnemendheid geschikt gelegen tot het voeren van land- en zeegevechten, toen voor Holland waren gewonnen. De tijd heeft geleerd dat zijn regeering goed heeft gezien; hij zelf heeft er, wel is waar, door zijn vroeg tijdig overlijden, geen voordeel van gehad, veel meer daaren tegen zijn zoon Willem II, de latere Roomsch koning.

Archief | 1902 | | pagina 601