182 Is liet nu niet bijna zeker, dat men zulke voorrechten niet zou geschonken hebben aan onbeduidende plaatsen, maar wel aan zulke, die reeds centra van beteekenis, reeds zoogenaamde burgen met flinke corporaties bleken te zijn. Wel is waar bezaten zij geen kasteel noch waren zij door muren of wallen omgeven, maar dit deed niets ter zake; integendeel hadden zij die bezeten, dan zou een latere gravin van Vlaan deren, die na den slag bij Veere in 1851 aan Domburg zulke zware boeten heeft opgelegd, ook wel bevolen hebben slot en muren daar af te breken. De mindere of meerdere beteekenis van het wapen had niets met een versterkt kasteel noch met het bestaan van verdedigende wallen te maken. Ik meen dus te mogen aannemen, dat het wapen toen reeds was ingevoerd of althans dat men er na 1223 spoedig voor zal hebben gezorgd. Domburg moet omtrent dien tijd geor ganiseerd zijn geweest, want wij lezen in die eerste keure reeds van //schepenen .'Bij Sma.luega.nge vindt men Domburgs keure vermeld in het Nederduitsch; van Mieris en het //Oorkondenboek" geven deze in het Latijn weer. DE BETEEKENIS VAN EEN BURCHT IN HET WAPEN. Boxhorn, en na hem bijna allen, die deze zaak hebbeu behandeld, hebben geschreven, dat Domburg zijn oorsprong en zijn naam te danken heeft aan een sterkte, waarvan de herinnering alleen in het wapen zon zijn overgebleven. Dus is volgens hen het wapen het eenige en tevens het voldoende bewijs, dat er oudtijds een kasteel heeft gelegen toen men het voor de Noormannen van noode had. Zooals ik een kasteel voor Middelburgs oorsprong betwijfel, i) v. d. Bergii, Oorkondejiboek.

Archief | 1902 | | pagina 602