184 Het machtige Burgos in Spanje gaf zelfs zijn naam aan een gansche provincie! Het woord burg werd zoo algemeen, dat deze naam ten laatste ook werd toegepast op kleine buiten plaatsen even als liet weleer zooveel beteekenende woord villa later is afgedaald tot den naam van elke nieuwe woning. Het was in dien tijd van krijg en tournooi hoogst natuurlijk dat men in zijn wapen wilde te kennen geven, dat men een burg was, al ware het dan ook slechts een zwakke. Een kasteel had men niet van noode om een burg of stad te zijn; had nu de ontluikende plaats zich burg genoemd, dan ein digde ook de plaatsnaam op burg. De een eopieerde dan den ander en koos een burcht of wel een kasteel in zijn wapen. Dat men zich oudtijds een //burg" noemde, al was men geen stad of sterkte, moge hieruit blijken, dat nog heden ten dage elke gemeente in Erankrijk, die geen eigenlijke stad doch slechts een vlek of een markvlek iszooals men in Duitschland zegt, een //Bourg" wordt genoemd. Ditzelfde geldt ook voor Engeland. Elke niet al te groote stad, heet in den mond der Engelschen //The Burgli or the Borough." Dit doet aannemen dat in onze streken kleinere plaatsen ook //Burg" kunnen zijn genoemd. Met het oog op de nabijheid van Engelandwaar het woord //borough" dikwerf wordt gevonden, is het opmerkelijk dat de plaatsnamen in Zeeland die op //burg" eindigen alleen voorkomen aan het westelijk deel. Yoor Walcheren schijnt Middelburg eeu punt van uitgang te zijn geweest. In Zeeland hebben de navolgende plaatsen zoowel een burcht in het wapen als schijnbaar in hun naam: Middelburg, Oost- en West-Souburg, Domburg, de heerlijkheid Popkensburg, Burgli in Schouwen, Oostburg en Aardenburg. Er waren daarentegen vele plaatsen, die geen burg in den naam der heerlijkheid hadden maar waarvan we juist met zekerheid wetendat ze echte kasteelen en burchten in hun ambacht hebben gehad. Het blijkt dus hieruit, dat men bij die sociale ontwikkeling

Archief | 1902 | | pagina 604