185 den Burcht vau den Edele niet verlangde aan te nemen en liever een eigen teeken koos. Ik wijs op de in onze geschie denis zoo bekende heerlijkheid der heeren van Renesse het nog bestaande kasteel Moermont dat hun toebehoorde is dik werf in den loop der tijden verwoestmaar het wapen dezer aanzienlijke heeren voert geen burcht, evenmin als dat van hunne vijanden, de Haamstedesdie het naburige, ook nog bestaande en ook zoo vaak verwoeste slot bewoonden. Ik wijs op het aloude Beimerswale, waar de Ylaamsch gezinde Edelen graaf Jan I hebben willen gevangen nemen en op de heerlijkheid en het slot van het nabij gelegen Lodijke, waar de graaf zijn vijanden afwachtte. Goes verloochende ook niet zijn Gans, niettegenstaande dit het sterke slot Oostende bezat, waarvan men u nog de kelders kan aantoonen en den nog altijd in leven zijnden moer bezieboom van gravin Jacob a. Saftinge en Kruiningen bewaar den hunne oorspronkelijke wapensal bevonden zich ook op die plaatsen bekende kasteelen, zoo ook de heerlijkheid Cats, waar zich het kasteel bevond, waarop zelfs nog Eilips II is gehuldigd. Ten slotte verwijs ik nog naar de heerlijkheid Sandijk met het vermaarde kasteel van Woleaart van Borselen, welke heerlijkheid geen burcht in haar wapen heeft. Gaan we nu buiten Zeeland, dan zien we ook daar de gemeenten die op burg eindigen, als Voorburg, Doesburg enz. een burcht in haar wapen nemen, en missen daarentegen dat wapen in zoo menige plaats waar we het zouden verwachtenik verwijs naar het sterke N ij m e g e n van Claudius Civilis naar Duurstede uit den tijd der Noormannen naar Amsterdam, waarvan men toch vermoedt dat het zijn oorsprong te danken zou hebben aau het kasteel van Gi.tsbrgcht van Amstel naar Leiden met zijn Burcht en naar Gouda en Schoon hoven evenzeer met bekende sterkten: genoeg om te doen zien, dat de burcht in liet wapen van Domburg geen aan leiding moet geven te denken, dat oudtijds aldaar een kasteel heeft gestaan.

Archief | 1902 | | pagina 605