186 Waar zou ook een dergelijk kasteel hebben kunnen staan! In 1223 bestond Domburg, of slecht geschreven, Dumborcli reeds; ware toen ter tijde een kasteel aanwezig geweest, bij de vooruitstrevende burgerij zou het in de herinnering zijn I gebleven. Onder de duinen kan het niet verscholen liggenimmers vóór 1000 jaren, was de thans door duinen bedekte grond nog bouw- of weiland, ook zouden de kronieken het zeldzame feit hebben vermeld, wanneer men een kasteel onder de duinen had zien wegschuiven. Buiten de duinen dan! Evenmin, want toen, in 16-1'7 het strand vele dagen achtereen tot voorbij de Nehalenniasteenen heeft bloot gelegenheeft men daar geen enkel spoor van overblijfselen van een oud kasteel ontdekt geen muren, geen grachten. Maar omdat men zoo gaarne juist over een Roineinsch kasteel spreekt, mag ik billijkheidshalve niet verzwijgen wat ab Utrecht Dresselhuis er over zegt. Deze geleerde vermeldt uit de geschriften van Julianus, later keizer Julianus den Afvallige, dat toen deze iu 358 Generalissimus was van de troepen in Britannië, hij van daar plotseling is opontboden naar Galliëwaartoe ook België be hoorde. Dresseli-iuis vermoedt, dat hij toen door de Roompot naar Gallië is gevaren. Dat kan inderdaad zoo zijn gebeurd; immers het was het gewone vaarwater. Op de zuidkust van Schouwen heeft men bovendien munten gevonden van zijn grootvader Constantljn deu Groote en van andere Constan- tijnen. Dit alles bewijst echter niets voor een daar in de buurt gelegen hebbend kasteel. Maar in die oude geschriften lezen we bovendien, dat de weldra tot keizer uitgeroepen Julianus bij zijn kort verblijf in Gallië, bevolen heeft sterkten te maken aan de monden van Rijn en Maas, Sarnbre en Schelde. Kwam nu maar de Sarnbre aan de zee uit, dan zou dit citaat iets bewijzen, maar de Sarnbre eindigt reeds bij Namen; dit doet vermoeden, dat men onder de benaming //mond der Schelde" een plaats mag denken

Archief | 1902 | | pagina 606