188 in Walcheren. In dat stuk loopende over de jaren 1270— 1324 komt infra et extra castellum reeds voor en in latere geschriftenwaar het noodig' was. Dat extra en infra castellum was dus niets dan de vertaling van buiten en binnen, doch het herhaaldelijk vermeld zien van dat woord moet wel de ge dachte aan een kasteel hebben opgewekt. Monniken waren in hun recht om het zoo rekkelijke woord castellum voor burcht te gebruiken doch voor het nageslacht zoude het duidelijker geweest zijn, indien zij gesproken hadden van extra et infra Burgum. Dat Domburg inderdaad reeds een burgeen gemeente wasmoge ook hieruit blijken dat de voor alle steden die nende keur van 1223, het woord Oppidani en Burgenses of Burgers niet heeft geschraptof vervangen heeft door Gastel- lanei. In overeenstemming daarmede wordt ook steeds in die- keur van schout en schepenen gesproken, terwijl de oudste zegels der Smalstad ook alleen het woord //oppidani" vermelden. Het lijdt geen twijfel of Domburg infra castellum is niets dan de burg zelve, het grondgebied van Domburg-binnen en niet bepaaldelijk de enge ruimte van een kasteel. Daar nu nog in een der jongste wetenschappelijke bijdragen het woord castellum door kasteel wordt vertaald, meen ik op grond van bovenstaande argumenten te mogen aannemen dat men zich heeft vergist, en dat men bij het woord //castellum' aan een burg dus aan een stad moet denken. Ten slotte wil ik nogmaals de aandacht er op vestigen, dat de Ylaamsche gravin Margaretha. in 1351, na haar groote over winning bij Yeere, de goederen der Domburgenaars, die aan den strijd hadden deelgenomen, verbeurd verklaarde en de stad zelve een groote boete oplegde zonder dat er sprake van was of muren of een kasteel te slechten, hetgeen toch zeker zou gebeurd zijn, indien ze er waren geweest. Ik herhaal dit hier, omdat in Middelburg hetzelfde is geschied, toen in 1302, de Ylaamsche graaf Guy, wel beval Middelburgs muren af te breken, maar niet sprak van het slechten van een kasteel, om

Archief | 1902 | | pagina 608