189 de eenvoudige reclendat er geen bestond. Uit al het boven staande kom ik tot het volgende besluit 1°. Indien er ooit een kasteel aan den mond der Schelde op last van keizer Julianus in 360 mocht zijn opgericht, dan zou zulk een kasteel, gesticht door een gehaten afvalligen heiden, toch nooit als gedenkteeken in het wapen zijn opge nomen door een zes honderd jaren jongere christ.envereeni- ging. 2°. Er is geen enkel bewijs, dat er bij Domburgs aanvang een kasteel heeft bestaan. 3°. Er is geen enkel bewijs dat er in 1223, toen Domburg zijn keure kreeg, een sterkte aanwezig was. Ware deze er geweest, dan zou de herinnering er aan niet zijn verloren gegaan; ook zou men nog sporen er van moeten ontdekken. 4°. Daar in 1351 Domburg zwaar werd gestraft door de Gravin van Vlaanderen en deze niet beval het kasteel af te breken, blijkt hieruit, dat er geen kasteel heeft bestaan. 5". Het woord Castellum beteekent in sommige gevallen Burg en de burcht in het wapen bewijst eenvoudig dat Domburg een burg //a burgh or a borough with a corpora tion, een bourg" is geweest. 6°. Er is een duidelijk verband tusschen den Burcht van Vfiddelburg van goud op een veld van keel, tusschen dien van Domburg van zilver op een veld van azuur, van Westkapelle van zilver met gouden transen op veld van azuur, van Oost- Souburg van goud maar op een veld van sabel en tusschen dien van West-Souburg, zijnde een burcht van keel op een veld van goud. Dit doet vermoedeu dat zij gelijktijdig zullen zijn ontstaan. Opmerkelijk is het, dat men hier in den kleinen omtrek van Middelburg zoovele plaatsnamen vindt die op Burg eindi gen, terwijl in het uitgebreide Noord-Brabant, naar ik meen, slechts eene te vinden is, t. w. Tilburg en in de noordelijke provinciën ook geene of bijna geene.

Archief | 1902 | | pagina 609