190 BESTAAT EB, EEN OUD-DOMBURG? Vraagt men een ingezetene naar Ond-Domburg dan zal bij u verwijzen naar de bekende plaats der begraafplaatsen op het strandvraagt ge hem daarentegen naar Nieuw-Domburg dan zal hij u wijzen op een kleinein deze eeuw gebouwde buurt van arbeiderswoningen, die men spottenderwijs ook wel eens Nazareth noemt. Een bewijs dat het geheele dorp zelf niet als Nieuw-Domburg wordt beschouwd. De heer Kesteloo zegt dan ook, dat de gedachte aan een zoogenaamd Oud- Domburg eerst in de laatste jaren is ontstaan en dat zal wel zoo zijn, maar ik moet er toch bijvoegen, dat eene meer dan tachtigjarige vrouw, die haar eerste twaalf levensjaren in Dom burg heeft doorgebracht, dat toen, volgens haar zeggen, vrij armoedig was, mij verzekerd heeft, dat in haar jeugd het strand bij al haar speelmakkers onder den naam van Oud- Domburg bekend was. Uit een en ander volgt, dat die naam in zwang is gekomen, nadat in 1817 die begraafplaatsen weer op nieuw te voorschijn zijn getreden en toen door vele belangstellenden zijn bezocht. Ik zelf heb met vele andereu uit navolging of gemakshalve den naam van Oud-Domburg dikwerf gebezigd, ofschoon ik overtuigd ben dat men met een dwaalbegrip heeft te doen. Veel beter ware het dit woord niet meer te gebruiken en te spreken van de begraaf plaatsen op het strand. Ik heb daarvoor de volgende redenen 1°. Ofschoon men tegenwoordig van meening isdat de duinstreek onafgebroken is bewoond geweest, evenwel zonder bepaalden grond, bestaat toch de mogelijkheid, dat er door omstandigheden, door overstuivingen en overstroomingen een tijdperk van een of twee eeuwen kan geweest zijn, waarop het bezwaarlijk werd de thans door de zee of door de duinen bedekte kuststreken van Domburg te bewonen. Dit zou dan na 900 zijn geweest, op welken tijd men aanneemt dat men daar ter plaatse met begraven heeft opgehouden. Dit zou verklaren waarom alle herinnering aan een vroegere

Archief | 1902 | | pagina 610