192 alvorens het tot een Moederkerk werd verheven, reeds als dorp heeft bestaan en hoe dat dan kan hebben geheeten. Er is uit dien tijd zoo goed als niets over, daar veel vernietigd of verbrand is. 3Eindelijk pleit tegen het aannemen van een Oud-Domburg het wapen zelf. Indien er in dien overouden tijd, toen cle plaats haar wapen ontving maar eenige herinnering aan een vroeger Domburg had bestaan, dan zou men die overlevering in het wapen hebben bewaard, en in plaats van één, twee burchten in het wapen hebben genomen. Ik wil op andere voorbeelden uit Zeeland wijzen. Beziet het wapen van Aarden burg het heeft twee burchtenzeker omdat er vroeger een Rodenburg heeft bestaan; thans houdt men dit voor een en dezelfde plaats, doch oudtijds was men van meening, dat Ro denburg een voorlooper van Aardenburg is geweest; men wenschte hiervan de herinnering bij iedereen levendig te houden. Beschouw nu het wapen van Westkapelledit heeft evenals Domburg den burcht van Middelburg aangenomen zilver op azuur met gouden transen maar niet één doch drie burchten. Moeielijk kan men dit hieruit verklaren, dat er een tijd is ge weest, waarin nog twee heerlijkheden tot Westkapelle behoorden omdat deze geen aanspraken op burchten haddenmaar het wordt volkomen opgehelderd wanneer men nagaat, dat er vroeger een overlevering bestond en die bestaat nog dat liet huidige Westkapelle is het derde van dien naam; van het tweede brak men in 1377 toren en huizen af en het eerste moet liggen in zee. Yanitas vanitatum Neem het wapen in de hand van Arnemuiden, dat ook wel vrij vroeg privilegiën heeft verkregen, maar toch steeds iu zekere afhankelijkheid heeft gestaan van Middelburg; het nam den Middelburgsclien burcht en zelfs den adelaar er bij, doch niet één maar drie dubbele arenden, zeker wel niet om uit te drukken de hoop, dat het nog eens zijn machtige nabuur zou overvleugelenmaar omdat het Arnemuiden van heden hei derde is van dien naam. Twee hebben voor het water moeten wijken en zijn in bouwland veranderd.

Archief | 1902 | | pagina 612