en 1429 gewerkt en in laatstgenoemd jaar betaalde de stad voor twee dagen de stelling te helpen stellen //doe men die wijser zette sonde en van de wijser te helpe zette;" voor //dat bord up te windene d die bant an staet en den wijser te zettenealsook aan den beeldeverver voor het bordbenevens de hand te verwen. Zeer belangrijk is voor ons de aanbeste dingdie in 1490 plaats had, toen Wet en Raad besloten om in den toren van de kerk van Westmonster een uurwerk te laten maken 1). De opdracht daartoe werd aan Camp Davidsz. in 1s-Gravenhage verstrekt, in dat jaar ontving hij 23 1 2 op rekening en in het volgende jaar 12. In de rekening van 1492 leest men, dat hij had aangenomen te maken //een uurwerkstaande te Westmonsterbinnen deze stadmet een voorslag van half uur en een geheel uuralzoo het behoort en al te leveren dat daartoe van ijzerwerk behooren zal, we gende te samen 2500 (pond) of daaromtrentvoor 2 de honderd wegens, volgens overeenkomst van 26 Juni 1490. In plaats van 2500 u.' woog het werk ten slotte 5024 S? en kostte het uurwerk 100 omdat voor de 24 li" niets gere kend werd. Hans te Veere had aangenomen voor dit uurwerk de uurklok en de zes voorslagen te maken wegende in het geheel 2361 fö en wel tegen 2 5 S de 100 R"zoodat aan hem 53 18 7 betaald werd. De uurklok en de voor slagen op te doen en te hangen" en het oude uurwerk af te doen" werden aanbesteed voor 7. De ketelaar Alard bezorgde twee stengen looddaar het gewicht van gemaakt werd, dat 8 wagen en 5 nagelen zwaar was. Jan Rippers, de beeldsnijder, moest voor de versiering zorgen en ontving 3 12 voor //dat hij" ghemaeckt heeft die ma, die op de clocke slaet, en die ma, die eerstwerff wijsde, en voer die aerm vand wijsë en de draeckhoofd en loverë." Die man werd ge maakt van een grooten balk //daer een stuk afgesneden is." H. M. Kesteloo IIblz. 46.

Archief | 1902 | | pagina 7