4 Het schilderen en vergulden van den wijzer met al zijn toe- behooren,', werd aangenomen voor 4 5. Bovendien kreeg Pieter de schilder in 1495 5 fi omdat hij het jaar te voren zekere vaantjes geschilderd had, om te stellen op het uurwerk //buytë den thoren te Westminste.11 Aldus kreeg Middelburg zijn eerste klokkenspel. Het oude uurwerk werdnadat- het door Camp Davidsz. hersteld was in L493 in de Noord-dampoort geplaatst. Yoor deze herstel ling, plaatsing en levering van ijzerwerk ontving hij 12 10 terwijl aan Jan Bijpersz. voor het snijden van den wijzer 5 fi betaald werd 1). Aan het uurwerk van de Westmonsterkerk werden in 1498 twee noten van het voorslag vermaakt 3). Het tweede uurwerk, waarmede wij ons thans moeten bezig houden, is dat van het stadhuis, heeds in 1487 werd een //orloge11 aangeschaft, dat hangen zou op het stadhuis 3). Yolgens de rekening van 15:] 4) had Bombout Kelderman den toren gevisiteerd en Laurens Kelderman er de maat van genomen. Ofschoon noch de reden der visitatienoch die der opmeting vermeld worden is het mogelijk dat een en ander plaats had met het oog op het uurwerk en de klokken, die men van plan was aan te brengen, heeds vroeger had men daartoe het voornemen gehad en zelfs den 19 Maart 1515 met Pieter Wageveijns de volgende overeenkomst 5) aangegaan tot levering van een klok en van een voorslag: //Opten 19eu dach inMaerte 15° ende vyfthiene voer Paesschen heeft Pieter Yagheveyns van Mechelen anghenomen vanburchmees- H. M. Kesteloo, II, blz. io. 2) I-I. M. Kesteloo IIblz. 47. 3) Ibid., blz. 28. 4) I-I. M. Kesteloo, III, blz. 35. 5) Deze en vele mededeelingen hebben wij te danken aan den heer M. H. van Visvliet, archivaris van Middelburgdien wij bij dezen nog maals onze oprechte erkentelijkheid betuigen.

Archief | 1902 | | pagina 8