78 John Aitkinson en David Jod, kooplieden, na Antwerpen, om tot plaatsing der stapel aldaar te kandelen, toen ter tijt de vermaardste koopstad der Nederlanden; men was op seer advantagieuse conditiën voor die van de Sekotscke natie ver accordeert en overeengekomen in April 1540, dog het greep geen stant; want in het volgende jaar wederom by aansoek van de magistraat van Middelburg wierden twee andere com missarissen, Andrew Moubray en James Henryson, van Eden- burgk afgesonden om x) ook met die stadt te handelenmeest op deselve voorwaarden als die van Antwerpen kwam men ook daar overeen in Mey 1541; maar nog dit was van eenige vrugt, alsoo het contract met Yere wederom vernieuwt en geratificeerdt wiert in December desselven jaars met Maximi liaan van Bourgondiën, als heere dier stadt. Maximiliaan van Bourgondiën, als heere van Yere, ratificeerde dit ver nieuwde stapelcontract, tegelijk aan den nieuwen conservator George Gordon die voorregten gevende, die sijn predecesseur John Mopfat gehadt hadde. Na de dood van Maximiliaan confirmeerde en amplieerde koning Philips het stapelcontract in het volgende jaar. Denselven coning vergunde aan de Sekot scke natie alomme protectie brieven ter gelegentheydt van den alstoen beginnenden inlandtscken oorlog in de Nederlanden; by een derselver, gedateerdt den 7 Juny 1567, werd aan de Schotscke natie vrykeidt gegeven om door alle steeden der Nederlanden ougemolesteert te negotieeren, geëxcipieert die gene, die syg tegen hem aankanteden. In den jare 1572 vond den conservator George Haceet ben effens de verdere leeden van de stapelcourt goet, hun te retireeren na de stadt Brugge uyt vrees voor den hertog van Alba, soo de overgang der stadt Yere aan de zyde des princen van Orangiën, geschied den 3 Mey desselven jaars, (Boxhorn, Chronijk II p. 548 3) een cjuade keer mogt komen te neemen; J) Er staaten. 2) Er staat: Mossat. 3) Er staat: p. 547 in fme.

Archief | 1903 | | pagina 100