79 den 28' dier maand verleende den raadt van Brugge aan hun ample voorregten, alhoewel eenige volgende jaren terwijl in Hollant en Zeelant den stoel van binnenlandsche oorlogen ge- vestigt was de Schotsche koopluy op verscheyde steeden in Vlaanderen trafiqueerden na hunne goedvindtenwaaromme de vergadering der Schotsche koopsteden, considereerende het nadeel, dat door de verstroyinge der negotie wiert veroorsaakt, delibereerden om de Schotsche stapel geheel uyt de Nederlanden te removeeren en te verplaatsen te Galais. Edog de vryheidt van regeringe en 't gemeenebest der Vereenigde Nederlanden eerder bevestigt, dan men int eerst dorst vertrouwen, wierdt Vere wederom als de stapelplaats geordonneert by proclamatie van coning Jacobüs de Vle van Schotland den 17e September 1578, appointerende de royale koopsteden drie commissarissen, Sir George Racket, conservateurHenry Nisbet en Alex ander Seget, om een nieuw contract te negotieeren, 't welk gesloten wert den 18 October desselven jaars. In welk con tract remarkabel isdat by hetselve geen tijt of jaaren bepaalt of gefixeert sijn, maar dat hetselve stand sou grypen volgens de tale dier tvden, soo lang als het leven, de affectie en de gerijflijkheyt of ware koopmanschap der Schotten hetbeveelde: //as auld luif and affection and the commodite of the Schottis nation commandis" In den jare 1581 confirmeerde prins Willem de Ie dit stapelcontract, en als stadthouder, en als marquis van Vere. De geduursaamheydt der stapel continueerde tot Vere tot in den jare 1612, wanneer de Schotsche koopsteden resolveerden deselve te verplaatsen na Middelburg in Zeelandt, tenzy zeckere additioneele vryheden hun tot Vere wierde toegestaan, ten welken eynde sy committeerden den provost Aitkinhead van Edenburg beneffens eenen Goldman van de stadt Dundee, omme den conservateur sir Robert Deniston te assisteeren. Sy russeerden in meest hunne versoeken en sloten een nieuw contract den 19 November desselven jaers, soodat wederom de Schotsche negotie tot Vere floreerde selfs geduurende de

Archief | 1903 | | pagina 101