80 burgerlyke oorlogen in Brittanniën, tot der tijt dat oorlog uyt- barste tusschen coning Caiiel de TI1' van Engelandt en de Ne derlanden in den jare 1665, als wanneer de Schotscke negotie eenigermaten geïnterrompeert was, ofschoon de Schotten, ter stapelplaats wonendeby hare voorregten gemaintineerdt bleeven. By het slnyten der vrede tot Breda was de stapel in den jare 1668 verplaast na Dordregt; de royale koopsteden van Schotlandt gaven den 9 Maart volmagt aan "Walter Cheesly van Dairy en Alexander Sandelands van Edinburg en aan Patrick Threpland, provoost van Perth, om over te steeken na de respective provintiën, oinine tegelijk met Sir William Davidson, lord conservator, te negotiëren en te helpen con- cludeeren sodanigen contract met eenige stadt, als meest con venabels! zouden souden vinden tot de stapelplaats, waarop den 1° October alsulcken contract aangegaan wert met de stadt Dordregt; de twee heeren gebroeders de Witt waren onder de gevolmagtigde wegens de regeringe van Dorth tot het arresteeren, sluyten en teykenen mede genomineerdt. De voorwaarden daarvan waren favorabel genoegdog ter sake van de ongeleege situatie frequenteerde de Schotse koopluy die stadt seer weynig; en nauwelijks was een jaar voorby, of daar quamen klagten aan de koninglyke koopsteedendat de stapel niet bekoorlijk wiert geobserveerd!waaromtrent sig de koopluy van Schotland excuseerden, dat de distantie van Dorth van de zee te ver af was, en te moeylijk van toegang, ook dat by winter dag de schepen langer bevroosen waren, en verder dat de rege ringe van Dorth niet geheellijk kwam te voldoen aan het contract. 't Welk alles in Schotland overwogen sijnde, en geconsidereert dat het tot een mine van de stapel soude strecken, dat den eenen hier, den anderen elders negotiëerde, stelden eyndelijk vast het contract met Dorth te vernietigen, en schreeven den 9 November 1674 aan den hertog van Lauderdale om de coning te permoveren 1) sig daarmede te willen bemoeyen, ten Er staat: premoveren.

Archief | 1903 | | pagina 102