89 magistraat der stad Yere ter aanbeveling van den conservator George Hacket, over wien zij ook aan de Koningin van Hongarije geschreven heeft. Maria, vidua regina Scotiae eiusdeinque gubernatrix, arnplis- simis viris prothoconsuliconsulibus ac magistratibus Yerrarum, confoederatis Scotorum amicis, omnem animi benevolentiam. Amplissimi viri, hiis nostris literis uti antea vos humaniter rogamus, ut Georgio Hacket in Scotarum rerum istic pre fecture regimine sic adsitisut ipsecum res postulatvestram autoritatem continuo sentiat sibi presto esse; quod quidem vestras prudentias confecturas vehementer ac certo confidimus; in banc rem ad serenissimam Mariam Ungariae reginam, latius scripsimus. Interea, viri prudentissimiut in prospero vestri inclyti oppidi regimine diu saedeatis, faxit Deus optimus maximus. Datum ex Sterlingo ad decimum quintum calendas Decembris anno 1555. Vestrarum virtutum amica (get.) Marie. Het opschrift luidtPrudentissimis viris et dominis protho- consuliconsulibus caeterisque magistratibus Yerrarumamicis confoederatis amantissimis. *10. 1556 Maart 24. Akte, waarbij Maximiliaan van Bourgondië, markies van Yere, aan George Hacqüet, nieuw benoemd conservatoreen jaarlijksch tractement van 50 gr. Yl. toekent. Maximiliaen van Boürgoingne, ridder van der oorden van den gulden vliese, marcgrave van der Yere, heere van Beveren, Tournehem, Crevecuer etc., admirael van der Zee, stadthouder van Hollant, Zeelant, Westvrieslant ende Utrecht, doen te weten, dat alzoe ons gebleken es by den brieven van der Majesteyt van der coninginne van Schotlant, dat Haere Majesteyt verlaten heeft Joris Gordon van het officie van conservatuerschap Archief 1903 7

Archief | 1903 | | pagina 111