100 Franschen tekst voor bij Boxhorn (I blz. 253) en bij Sm al- leg an ge (blz. 588) en in vertaling bij Yair (blz. 198). Het oorspronkelijke stuk, dat aan deze uitgave ten grondslag is gelegd, is geschreven op perkament en berust in liet gemeen telijk archief. De belangrijkste afwijkingen, die in de uitgave van Boxhorn voorkomen, zijn hier aangeteekend, omdat ei- uit blijkt, dat de tekst door dien schrijver niet altijd even correct is weergegeven, en dus deze hernieuwde publicatie afgescheiden van de wenschelijkheid om hier alle contracten bijeen te hebben gerechtvaardigd is. Het contract van 1578 werd nog aangevuld in 1598 door eene nadere overeenkomst, die hierachter naar het origineel wordt gepubliceerdhet was tot heden onbekend. Het con tract van 1612 bleef gelden tot 1668. De vijf andere stukken, die hierachter zijn afgedrukt, zijn requesten der Schotsche koopsteden of hunne vertegenwoordigers aan den magistraat der stad om getrouwe naleving of wijziging van het contract Bij de drie eerste requesten zijn ook de beschikkingen op de punten, die in het handschrift voorkwamen, opgenomen. Bij de twee andere stukken ontbreken die beschikkingen. Daarom zijn twee resolutiën van den magistraat van Yere, die op deze zaak betrekking hebben, er achter medegedeeld. De dateering van de twee eerste stukken wordt niet opgegeven; vermoedelijk moeten beiden tot 1632 gebracht worden. Alle vijf de stukken, die nog niet uitgegeven waren, worden hier gepu bliceerd naar de origineelen in het Veersche gemeentearchief. 1. Stapelcontract van 1578. Comme aprez longues poursuittes et grandes solicitations It is true, that, iu the year 1632, they ordered their conservator Mr. Patrick Drummond, to treat with Middelburgh and other places: but this order seems to have been given only to enforce a very positive letter about redress of grievances, which they wrote, at the same time, to the magistrates of Campvere, who had been slack in answering former letters upon the subject (An historical account blz. 16).

Archief | 1903 | | pagina 122