124 ende bier te laten volgen sonder aceijs ofte impost voor de natie. 12. Item de ce que les magistrats siugerent de faire des inventaires des biens des facteurs escossois apres leur mort ou bancquerouteet ne veulent poiut s'en departir, non pas mesmes quand il en sont requis par monssieur le conser- vateur. De magistraet verclaert in desen nyet anders te doen dan volgende XXVIen articule van tvoorschreven contract, medebren gende dal de magistraetversocht sijnde van den heer conser- vateur ofte crediteurensoo wanneer een facteur insolvent ge storven is, belooft de goederen te doen inventariseren om daer- over te doen recht onder de crediteuren naer de costumen van dit lant ende dese stat. Memorie. Dat dese casus tsedert taengaen van het voor schreven leste accord noynt en is gevallen, maer hebben telcJcen de weduwe ofte erfgenamen de sterffhuysen van de facteurs daeraen wert getwijfelt, versocht te besitten onder het beneficie van inventaris. 13. Item de ce quand quelcque facteur de la nation fait bancqueroute et s'addressant aux Estats generaulxdeman- dent de lettres de benefice d'inventaireles magistrats de la ville enterinent les dictes lettres par lesquelles nous sommes gran dement endommagés. Dit articule en es nyet anders te verstaen dan van de erf genamen, die versoucken letteren van benefcie van inventaris ende nyet eygentlicJc van bancheroettersoen deweleke zulclce beneficiën nyet en wert verleentwelcke beneficiën, by de voor schreven erfgenamen geimpelreert zijnde van de hiooge overicheyt, loerden geïnterineert by de magistraet naer de wetten ende cos- tuimen van dese landen, zonder dat daerommegelijcJc geseght wort, de natie daerdoor wert beschadichtmaer de generale crediteurensoo wanneer de lasten nyet en connen werden vol- daen mei de balen van dezelve sterfhuysen. 1) Zie i6i2 art. 26.

Archief | 1903 | | pagina 146