145 tempelbouw werd voltooid, een Ahasveros en een Arthahsasta wordeu genoemd. Scaliger, die terecht die beide namen aan Xerxes en Artaxerxes gelijk stelde, nam daarom aan, dat de tweede tempel onder de regeering van Dareios Nothos was gesticht. Hij maakte dan ook Ezra en Nehemia tot tijdge- nooten van Artaxerxes Mnemon. Onder den koning Darjaves die in het boek Ezra nog vóór Ahasveros en Arthahsasta genoemd wordt (Ezra IV 5), verstond hij Dareios Hystaspes' zoon, den voorganger van Xerxes, terwijl dan de Darjaves, die na Arthahsasta vermeld wordt, nl. in het laatste vers van het vierde hoofdstuk en in de hoofdstukken Y en VIDareios II Nothos was. Later, in het in 1627 verschenen werk: De doctrina bem- porum, is Petavius tegen het stelsel van Scaligeii in verzet gekomenvooral met een beroep op de ongeveer zeventig jaren, die volgens Zacharia (I 7 en 12, YII 1 en 5) in het begin der regeering van Darjaves sinds de wegvoering waren verloopen, en ook op den patriarchalen leeftijd, die volgens Scaliger aan Zerubbabel en Jesua, die reeds ten tijde van Cores of Kyros aan het hoofd der teruggekeerde ballingen stonden (Ezra i.III) en in het 23 jaar van Dareios Nothos dus ver over de 100 jaren oud zouden zijn geweest, moest worden toegekend. Petavitjs verstond dus onder Dar javes, onder wier de tempel werd herbouwd, Dareios Hys- taspes' zoon en identificeerde Ahasveros en Arthahsasta met Kambyses en Pseudo-Smerdis. Intusschen in 1625 was het werk van Petavius nog niet verschenen, en toch had Lansbergen in zijn bovenaangehaald werk voor den tijd tusschen het edict van Cores en het tweede jaar van Darjaves, waarin de tempelbouw begonnen werd, op grond van den canon van Ptolomaeus 17 jaren ge steld en dus den tempelbouw onder Dareios Hystaspes' zoon geplaatst, zonder dat nader toe te lichten. Het laat zich der halve begrijpen, dat ds. van Laren inlichtingen vroeg om trent dit verschil van inzicht tusschen Lansbergen en den

Archief | 1903 | | pagina 167