7 uit Engeland verbannen waren. Ondanks dit alles vond men in bet laatst der 14de en bet begin der 15de eeuw zeer vele Israëlieten te Gent en te Brugge (levend van den bandel op den Levant)die van uit Gent later verhuisden naar Antwerpen en van daar vele jaren later naar Zeeland en Holland en vooral naar Amsterdam. Maar dit gebeurde eerst onder de re geering van Karel V, en onder diens bestuur vinden we ook voor T eerst melding gemaakt van bet verblijf bier te lande der Spaanscbe of Portugeescbe Joden. Laten we even vluchtig de geschiedenis van deze hoogst intelligente Israëlieten nagaan. Hoeveel er ook vooral in de 19de eeuw door geleerde ge- scbiedscbrijvers is nagevorschtnog altijd is men in bet onzekere over den weg, dien de Joden hebben afgelegd om uit Palestina zich over te planten op Spaanscben bodem. Zijn ze te Jaffa of te St. Jean d' Acre scheep gegaan en te Cartbagena of in een andere Spaanscbe haven aan wal gestapt Of hebben ze den langen weg afgelegd over de gebeele breedte van Noord-Afrika De laatste onderstelling is zeer waarschijnlijkdaar de afstam melingen van vader Abraham steeds blijken hebben gegeven van veel watervrees. Men leest toch in de geschiedenis weinig van Joodsche schippers, Joodsche zeelui, Joodsche zeehelden. (De Israëlieten, die door de droge Roode Zee trokken, kunnen bezwaarlijk zeehelden genoemd worden.) Maar ook in de Jodenbuurten van Amsterdam en den Haag zijn vele bewoners al heel bang voor het natte element, wat trouwens op hun gezicht en hun handen te lezen staat. Zuid-Spanje, Andalusie vooral, schijnt in temperatuur vrij wat overeenkomst met Palestina te hebben. Misschien is 't daaraan toe te schrijven, dat volgens de overlevering kort na den val van den eersten tempelIsraëlietenspeciaal uit den stam van Juda, zich daar hebben gevestigd en steden hebben gebouwd zooals Toledo, Escalonia en andere, waarvan de namen, naar beweerd wordt, van Hebreeuwsche afkomst zijn. Zeker is T, dat geen der Portugeescbe Israëlieten den voornaam had of heeft

Archief | 1903 | | pagina 29