8 van PhilippusMarcus enz., namen, die aan de Grieken en Romeinen ontleend zijn. Onder de Yandalen en West-Gothen, die achtereenvolgens Spanje bezet hielden, beleefden de Joden nu eens dagen van rust en voorspoed, dan weer van druk en vervol ging. Eerst toen het Christendom algemeen werd, begon men ook daar te trachten de Joden te bekeeren. Zoo bepaalden de West-Gothische wetten van 693, dat de Israëliet, die tot het Christendom overging, in den adelstand zou worden opgenomen. Maar weinigen maakten van dit schoone aanbod gebruik. Hoe zou 't gaan, als in onze dagen de Regeering den Israëlieten een dergelijk aanbod deed? Laten we daarover maar liever geen gissingen wagen. In 711 veroverden de Arabieren bijna geheel Spanje, entoen gingen duizenden Spaansche Christenen tot het Mohamedaansche geloof over. Toen steeg Spanje tot een ongeloofelijken trap van bloei. Cordova, Sevilla en Granada, steden, wier pracht en luister alles ver achter zich lietwat de andere hoofdsteden van Europa toen te zien gavenwaren toen ook de middel punten van Joodsche wetenschap en beschaving. Weinig hadden de Israëlieten van de Mooren te lijden. Yeeleer zelfs werden ze met gunsten overladen, en vooral als geleerden oefenden ze een belangrijken invloed uit. Maar ook in de Christen koninkrijken van Spanje vond men een menigte Joden, die zich daar doorgaans niet minder krachtig dan in het zuiden lieten gelden. Zoo was bijv. in Castilië de handel, dien zij bij de Saracenen minder schijnen beoefend te hebben, geheel in hun handen. Scholen werden door hen opgericht, en de naam van hun toenmalige geleerden leeft nog heden in de wetenschap voort. Zoo leefde er o. a. in de 12de eeuw een groot dichter, Juda Hallevi, die roerend schoone zangen geschreven heeft, vol heimwee naar het Land langs den Jordaan. Allerlei ambten stonden voor de Israëlieten open, in krijgs daden muntten ze uit, bij het hof stonden ze in hooge eer, er scheen zegen te rusten op al wat ze ondernamen. In de eerste helft van de 14de eeuw bereikte de bloei der

Archief | 1903 | | pagina 30