14 Jode Tidal del Bene vrijheid van burgerrecht en van inkom geld in het toebacqvercoopersgildewerd gegeven en per missie om //met een tafeltie by ofte aan de Beurs (te staan) omme snuifftoebacq te vercoopen". Zooals men ziet, hield de Baad den Joden de hand boven het hoofdwat wel noodig wasomdat de kerkeraad der Her vormden zich telkens weer over hen kwam beklagen. De Israëlieten schijnen toen een nog al lustig leven te hebben ge leid. In 1664 meende ten minste de Baad op aandringen van den straks genoemden kerkeraad een besluit te moeten nemen om de luxurie der Joodsche natie in te toornen, daar //sy niet alleenlijck hare debauche komen te plegen met vrye vrouwperso nen van hare natie, maar daartoe ook komen te versoucken vroupersonenprofessie doende van de Christelijcke religie, welcke is een groote sonde, niet lydelijck in een wel gepoliceerde stadt". Den 25 October 1668 werd Abraham Levi, koopman, geboren te Amsterdam, poorter. Ditzelfde voorrecht was 11 Januari 1658 ten deel gevallen aan Erancisco de Medina koopmangeboren te Lissabonen den 4 September 1674 aan Abraham Pereira Continho, koop man, geboren te Madrid. Den 3den Juli 1700 kwam bij den Baad, waarin toen o. a. zitting hadden de heeren Beigersberg, Boddaert, Evertsen en Thtbaut een lange brief in van twee Hervormde dominees, waarin ze namens den kerkeraad den Baad verzochten, zeker huwelijk, gesloten tusschen een Jood en een Jodin, zijnde den heer Pelix de Milan en zijns zusters dochterals sijnde incestueus", te verklaren '/gedissolveert ofte nul te wesen". In de volgende zitting kwam een minstens even lange memorie in van de jonggehuwden, waarbij ze het verzoek van den ker keraad ongefundeert en impertinent noemden en met aanhalingen uit den Talmud en uit den Bijbel (Calebs dochter was immers met haars vaders broer getrouwd) beweerden, dat er op hun huwelijk niets viel aan te merken. Ze vroegen o. a., waarom de kerkeraad niet met bezwaren voor den dag geko-

Archief | 1903 | | pagina 36