17 dat de Ouderlingen van de Hoogduitscke kerk binnen deze stad hem het gebruik van de synagoge hadden verbodenzoodat hij zijn godsdienstplichten niet meer kon vervullen. Gelukkig werd beide malen door intercessie van een der heeren van de Yroedschap het differend bijgelegd. Maar een paar jaren later moest weer de Regeerende Burgemeester ter vergadering voordragen, hoe een nieuw differend onder die van de Joodsche natie binnen deze stad, zoo 't scheen, voegde hij er vrij naief bij, zoo 't scheen in twee gezindten verdeeld, tot gedurige en hooggaande krakeelen en moeilijkheden in hunne synagoge ofte vergaderplaats aanleiding gaf. Weer werden een paar heeren uit den Raad gecommitteerd om den vrede te herstellen, die daarop aan de Vroedschap voorstelden een decreet uit te vaardigen, waarbij den Ouder lingen en lidmaten van de Joodsche kerk gelast werd zich punctueel aan het Reglement te gedragen zonder van hetzelve direct of indirect af te wijken. Ja Jt waren flinke lui die stedelijke regenten van Middelburg De Israëlieten schijnen er in die dagen in 't minst geen begrip van te hebben gehad quhl faut laver son linge sale en familie. En zoo kwamen telkens weer nieuwe adressen in van hen, die meenden, dat ze door Rabbijnen of Parnassijns verongelijkt waren, en telkens waren Burgemeesteren weer bereid de geschillen in der minne te schikken. En geen oogenblik dachten zij, de flinke, verlichte, protestantsche kooplui, er aan proselieten te maken of hen, die van den Joodschen Godsdienst waren afge vallen, daarvoor te beloonen. Zoo lezen we in de notulen van 22 Juni 1726, dat //is goedgevonden en geresolveert, dat in het by request gedane versoek van Johan Daniel Gabriel, tot den Gereformeerden godsdienst uyt het Joden dom overgekomen, tenderende om eenige mildadige hand- reykinge uvt Stads cassa te erlangen, niet zal worden getre den, werden de hetzelve dienvolgens gedeclineert en afgewesen11. 't Is een heerlijke karaktertrek van de Israëlieten, dat ze Archief 1903. 2

Archief | 1903 | | pagina 39