20 neert, dat zoodanige by aanklagte van den Ouderling op ordre van den beer Regerende Burgemeester zullen worden geordon neerd binnen 24- uuren de stad te moeten delogeren en by na latigheid van dien, daartoe almede door de justitie zoude werden gedwongen. Dat al verder de Ouderlingen geen slegt zoort van volk billietten zullen behoeven te geven en dat ook die- geene, die billieten of reysgeld hebben ontfangen na den be paalden tijd ilico de stad zullen moeten delogeren zonder 't zy by Jood off by Christenen te mogen bedelen, op poene van te verbeuren zijn billiet en reispenning en ilico de stad te moeten uitgaen off, by faute van dien, op aanklagte van den Ouderling door authorisatie van den Regerende Burgemeester met de starke hand van de justitie daartoe genoodzaekt te zullen worden. //En dat indien een der ledematen zijn getrokken off door den Ouderling toegevoegd billiet niet wilde aannemen off betalen 'tgeen daertoe staat, telken reize verbeuren zal een Zeeusche rijcxdaelder ten behoeve van de armen. //Waarop gedelibereerd zijnde, is goedgevonden deze requeste te stellen in handen van de heeren Tulleken en Paspoort om te visiteren en examineren en Hun Edelachtbaren te dienen van consideratie en advijs", terwijl den 8 October daaraanvolgende //is goedgevonden en geresolveerd aen de Supplianten hun verzoek te accorderen, zoo als het legt, en is in een finale resolutie geconverteerd, wordende egter, (let wel!) de supplianten ge- recommandeert, in de onderscheidene zaken na tijd en omstan digheden te werk te gaan". Heeren Burgemeesters waren dus zachtmoediger dan Parnassijns, die in hun vuistje gelachen zullen hebben, dat ze nu zulk een uitgebreide volmacht tegen hun gemeenteleden in handen hadden. Ze schijnen van hun macht ook een al te druk gebruik gemaakt te hebben. Eenige lidmaten van de kerk kwamen al spoedig tegen hen in opstand, want den 8 April 1758, dus een half jaar later, werd in de zitting van Burgemeesters en Raden gelezen de requeste van eenige Joden binnen deze stad, hou- dendende, //dat twee Ouderlingen hunner gemeente, met namen

Archief | 1903 | | pagina 42