37 eiscli liet hooren, dat deze onwettige politieke uitzetting zou worden ongedaan gemaakt. Ruggesteun vond deze beweging bij sommige der Yoetiaan- sche predikanten, als Prof. Willemse en Prof. Andriesse, bij Ds. Bosboom, blijkbaar de kraai in 't boscbgeboomte van de spotprent, en bij Ds. Columba, die te Batavia gediend had en nu, uit Indie gerepatieerd, te Middelburg woonde en er de groote vraagbaak was der protesteerende boeren. Ds. Columba is natuurlijk de Raaf uit Indie in den brief des Amsterdammers. Professor Jacobus Willemse was zeldzaam populair. Yan 1738 af leefde hij als weduwnaar eenzaam in zijn wijdsche woning op de Rouaansche kaai [G 122, 123], schatrijk en zeer milddadig, trouw herder en zoet prediker, een vader der gemeente. Den 4<cu Januari onzes jaars had hij zijn 50-jarigen dienst herdacht en gepreekt van 5 tot 10 uren 's avonds 2). Johannes Andriesse was sedert 1764 predikant in zijn vaderstad en sedert het vorig jaar hoogleeraar in de theologie, een beminnelijk en vredelievend man. 2) Lambertus Bosboom was voor 2 jaar uit Biezelinge gekomen naar Zoutelande. Den 26 Juli preekte hij in de vacature te Westkappel uit I Sam. 2 30 '/Die Mij eeren, zal Ik eeren en die Mij versmaden zullen licht geacht worden". Vraagswijze pastte hij dezen tekst toe op de Hooge Overheden, wat deze anders waren dan smaders van God en vervolgens van Gods volk. En //of 't geen smaden van God was om liever voor den Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwenvervolg op De la Rue, meldt, dat Ds. Columba woonde in het oude huis van Salvador de la Palma, F 33, waar in de i6e eeuw 't eerste Avondmaal werd gevierd. Dommisse, Be Westpoortp. 220, verhaalt op gezag van een oude aau- teekening, (die ik rjadpleegde op 't oud VlissiDgsch Archief), dat Ds. Columba verblijf hield op de buitenplaats aan de Sint-Geertruidsweg [Segeersweg] onder Middelburg en daar de ontevredenen ontving. Woonde Columba wellicht 's winters in stad en des zomers buiten 5) Nagtglas, a. w., in voce.

Archief | 1903 | | pagina 59