40 proefd worden, om dit machtsmisbruik te stuiten en den West- kappelscken Magistraat te nopen dit //banvonnis zonder opgave van redenen en voorafgaande rechtspleging" te herroepen. Dat moest. En dat zou. Tal van vergaderingen werden gehouden. Op de Groote Abeele was een herberggenaamd De zeven sterren. In Middelburg een tabakswinkel van een Waal in de Segeerstraat. Op deze en wellicht ook op andere plaatsen kwamen de mis noegden samen en na elke samenkomst werd de volkswil ster ker en rees de moed Toch is Jt waarschijnlijkdat 't bij machteloos morren zou zijn gebleven, had niet een tweede despotieke regeeringsdaad een geheel andere groep burgers voor de vrijheid in 't harnas gejaagd en 't religieus motief in T volks bewustzijn grootelijks versterkt. Onder de oud-Nederlandsche steden, die er zich op beroem den: goed Geus te zijn, bekleedt Ylissingen een plaats der eere. Waar Den Briel eenvoudig veroverd was door de Watergeuzen, daar had Vlissingen zelf T Spaansch-Roomscke juk afgeworpen en de politiek-kerkelijke Reformatie tot stand gebracht, 't Was dan ook langen tijd ondenkbaardat te Ylissingen een Room- sche kerk kon worden gebouwd. Zelfs nog in 1764, toen de Regeering besloten had om een tijdelijk in 't //taanhuis" voor de Waalsche bezetting ingericht kerkje na haar vertrek beschik baar te stellen voor de godsdienstoefening der Roomsche bur gers stoof, onder leiding der drie kerkeraden schier al wat invloed had op tegen zoo beleedigend voornemen en werd T verlof haastig ingetrokken. Doch sedert was het anti papisme verflauwd. Yelen begonnen te voelen voor verdraag zaamheid. En met name de Magistraat van Ylissingen, altoos naijverig op Middelburg, waar 't aanwezig zijn eener Roomsche kerk Roomsche kooplieden mocht trekkenwas bereid in 't belang van den handel het antipapisme te staan 3). H. P. Winkelman, Geschiedkundige plaatsbeschrijving van Vlissingen. 2) Vervolg op Wagenaar.

Archief | 1903 | | pagina 62