41 In ons jaar 1778 ontvlamde een oorlog tusschen Drankrijk en Engeland, en Duinkerker kooplieden vestigden zich. in de Scheldestad om onder onzijdige vlag hun scheepvaart voort te zetten. Deze heeren nu vroegen beleefdelijk om een als gewoon huis vermomd kerkje te mogen bouwen, ten einde er in alle. stilte hun eeredienst uit te oefenenen de Magistraat stond 't ge- reedelijk toe (28 Juli). Zelf mocht provisioneel van stonden aan in een particuliere woning de mis worden bediend en gelezen. Tegelijk besloten de Heeren om, wel vermoedende, dat hier tegen menig protest zou worden uitgelokt, geen requesten van wie ook aan te nemen Wat voorzien was, geschiedde, en met name gordden zich de diakenen aan om tegen 't oprichten van den afgodstempel te protesteeren 1). Ze vragen de consistorie aan. Deze wordt hun geweigerd door den Praeses Ds. Ludovicus Schrader die den broederen een ernstige vermaning geeft om stil te zijn. Doch, aangevuurd door een hunner, een naar men wil zeer ambitieus burger, den lakeukooper du Bois 2), zetten de diakenen hun voornemen door, en brengen ze de zaak op den kerkeraad. Deze besluit, om ondanks de door de H. H. van 't stadhuis genomen resolutie, toch een audiëntie aan te vragen. Maar niemand minder dan Mr. Cornelis Caen, de Pensiona ris van 1t Sluische Vrije, 3) was Vlissingens regeerend burge meester; deze is niet voor de H. H. van den kerkeraad te Pieter Snijders, Ouderling te Vlissingen. Beschrijving der Stad Vlissingenvan dessel/s opkomst e?i verderen voortgank en voltooyingeals in het politycqburgerlijk en kerkelyck bestier en lotgevallen. M. S. op de Prov. Bibliotheek alhier. Jacobus du Bois was geboren Leidenaar, zooals zijn tongval aanstonds verried. Volgens zijn Signalement was hij een kloeke verschijningrijzig vrij corpulent, forsch van bouw, en beurde hij hoog den stoeren met grijzen pruik en grooten flaphoed gedelcten kop. Steeds droeg hij een blauwe sluitjas en een rok van donker jachtlaken over zijn zwart ondergewaad. Jaarboeken 1779, bl. 1029. 3) Nagtglas, a. w. in voce.

Archief | 1903 | | pagina 63