42 spreken, en het besluit der Heeren staat, om in dezen geen request te accepteeren. Maar nu ontwaakt de Zeeuwsche leeuw. Dertien der voor naamste burgers onder hen dü Bois ontwerpen en tee kenen toch een request en twee.hunner bieden 't aan. Het zijn de Heeren Leendert Lamoote en de burgerkapitein Matthijs Bekker [was hij een verwant van Elisabeth Bekeer, de weduwe van dominee Wolf?] 't Adres was zeer beleefd gesteld. x) 't Heft aan met een gemoedelijke betuiging van gehoorzaamheid en respect voor de Edel Achtbaren en verzoekt daarop ootmoedig permissie om de serieuse attentie van H. A. eenige oogenblikken te mogen bezig houden met dingenwaarover zich de requestranten //zeer bezwaard vinden in hunne consciëntie en hun gemoed Ze willen de handelingen hunner overheden '/bedillen noch be rispen". Doch meenen //als vrije Nederlanders permissie te hebben om zich met ootmoedige supplicatie te beroepen op Goddelijke en mensckelijke wetten" Voorts belijden adressanten afkeer te hebben van den Room- schen godsdienst uit nationale traditie en respect voor de wet Gods, die immers nadrukkelijk afgoderij en beeldendienst ver biedt en (naar de verklaring van d'Outrein's catechismus de overheid verplicht om dat kwaad //zij 't met de noodige bescheidenheid" te weren. Ten slotte beroepen zich de 13 op de aloude Placaten, die de uitoefening der Roomsche religie iu Zeeland, buiten enkele toegelaten plaatsen, verbieden. En daarom verzoeken ze, //dat 't genomen besluit buiten werking word gesteld". Dit beleefd Adres nu werd 't was den 17 Augustus aangeboden, doch uit de hoogte geweigerd. De burgers 't Adres komt voor in de verzameling vlugschriften uit 1778, die berust op de Prov. Bibliotheek te Middelburg en die begint met den Brief van een Amsterdamsch Heerboven aangehaald. Ook in de Jaarboeke?i bl. 1022.

Archief | 1903 | | pagina 64