4.5 Men kan zich. voorstellenmet wat belangstelling deze span ning in Ylissingen gade geslagen werd door de onrustige Wal- chersche boeren. Ingelse verhaaltdat velen hunner op 't ver nemen van de weigering van 't request op oud-testamentische wijze hun droefheid te kennen gaven door het scheuren van hunne kleederen En eerlang begonnen nu op de Groote Abeele Ylissingsche burgers en Walchersche //landzaten" saam te vergaderen. Daar kwamen Ds. Lambert Bosboom van Zoutelande, Ds. Jean bes Fontaines de wat heetgebakende Fransche //ininistre" van Ylissingen. x) Met hen verschenen uit de burgers o. a. onze lakenkooper Jacobus du Boisde apotheker Jan Fret, 2) de ouderling Pieter Brant en de lichtvaardige Simon van Nispe Mulder, die later de geesel zijner stad zou zijn. 3) Wat waren de harten ontroerd. //Ziet gij wel, waar onze vrijheid naar toe gaat", vroegen ze de Korte. //Te Ylissingen neemt men geen rekwest van den burger meer aan en te West- kapelle jaagt men den burger weg zonder onderzoek. T Is meer dan tijd, dat wij voor onze vrijheid opkomen, of wij wor den als slaven behandeld". En 't besluit werd genomen om naar Ylissingen te gaan. De burgers riepen de boeren te hulp om de regeering te intimideeren. Op den marktdag van Donderdag 20 Augustus hield du Bois publiek op de Markt te Middelburg een bijeenkomst met landzaten van alle oorden van Walcheren en hier werden drie hunner aangewezen om eens met de Kegeering van Ylissingen te spreken. 4) 't Waren zekere Gerrit Slaaeweg, 5) van wien ik niets naders heb Jean des Fontaines was Waalsch predikant te Vlissingen van 1773 1779. Zie J. ab Utrecht Dresselhuis, De Waalsche gemee?iten in Zeeland-, blz. 119. s) Een Jacobus Fret Capitein der borgerijkomt voor als ondertee kenaar van een request aan den Prins. O. V. Archief. 3) Snijders, a. w., October 1787. 4) Punt van beschuldiging in de concept-sententie van 't Bannis- sement contra Jacobus du Bois, op 't O. Archief te Vlissingen no. 17. 5) Dommisse, a. w., noemt hem Slaatweg Ingelse, a. w., Slaakweg.

Archief | 1903 | | pagina 67