61 waarheid aan 't licht brengen mocht. Maar hierop zwegen de HeerenBij "t onderzoek beriep de Korte zich natuurlijk op den brief van den burgemeester. En' die heeft hem gered. Toch was zijn gevangenschap schandelijk hard. Zijn matras was als een plank en krielde van ongedierte. Zijn kamer was zonder vuur en zonder licht den ganschen langen winter van 6 November tot 19 April. Niemand werd toegelaten. En toen eindelijk de zielevrede week voor den Deïstischen twijfel zijner eeuw, of God wel waarlijk regeerde, en de ongelukkige ziele- krank werd, mocht de stadsdokter Lucas van Steveninck die oordeelde "dat 't den gevangene op de zenuwen gevallen was", een aderlating toedienen, maar een predikant werd ge weigerd en verzacht werd de inkerkering niet. Tegelijk met Ingelse en de Korte werden ook de andere pro teste er ders ingerekend. Willem Meedwse uit ICoudekerke werd 6 November te Vlissingen binnengebracht en den vol genden avond, net toen hij in zijn bed zou stappen, werd Ds. Bosboom te Zoutelande opgelicht en onder bedekking van een sterk escorte, zwaar geboeid, mede naar den Gravensteen gevoerd. Te Middelburg werden nog vastgelegd Harmen de Kam, Willem Wisse en J. Marinusse. 3) Ook zekere J. W. Dek ker zat er een tijdlang in een kamer vlak onder de Korte, die hem beroepen kon en dikwerf troostte. Nauwelijks was een detachement dragonders en Zwitsers ook te Westkappel gearriveerd, of de 3 woordvoerders der dijkwer kers Verstrate, Caland en Willem Loüs werden op den toren gebracht, waar eigenlijk maar één kon verblijven. Latei- werden ze overgebracht naar Yere. Zie over Dr. Lucas van Steveninck, Levensberichten van Zeemusche Medicibijeengebracht door ivijleti Dr. Aur. A. Fokker hier en daar bijge werkt door Dr. J. C. de Man, uitgegeven door 't Z. G., 1901. 2) Twee brieven van een Zeeuwsch Heerblz. 13. Jaarboeken a. d., p. 1029.

Archief | 1903 | | pagina 83