69 belhamels gaarne verlost had, maar te veel respect had voor de Zwitsers. En dan sloeg die dweper weer zijn oogen op naai den hemel, dat hij niet onduidelijk te kennen gaf, dat hij van daar wraak verwachtte. En als hij na zijn geeseling te hebben ontvangen, teruggebracht werd, trad een vrij burgerlijk ge ls leede boer op hem toe, drukte zijn arm en zei: //Wees getroost, gij lijdt onschuldig"! //Een stoute taal waarlijk in zulk een omstandigheid". Ja, schoon met weerzin moet ik verhalen van 't gedrag des scherprechters. Deze heeft meermalen gezegd onder "t storten van tranen, dat hij om 100 rijksdaalders wilde, dat hij de justitie niet mochte doen, om dat Verstr ate een vrome was. Voor de executie heeft hij den schelmen wijn met spiritus gegeven, en wij merkten klaar, dat toen 't vonnis gelezen werd, de //Heer scherprechter" gemelden Verstrate zeer deemoedig aanzag, terwijl de tranen langs zijn wangen rolden. Ik vragekan zoo'n gedrag door den beugel" De Heer Yerenaar schudt hier bedenkelijk zijn pruik. Hij kan er niet bij. En die scherprechter was toch van den lutherschen godsdienst, terwijl die oproermakers gereformeerden waren... Yoorts oordeelt onze Yerenaar, dat de overheden zijn de goden der aarde, en hij houdt 't met Pausanias de burgeren zijn in de macht der wetten en niet de wetten in de macht der burgeren. Des Eojïtaines vestigde zich te Bergen op Zoom, Meeuwse ging op Prinsenhage wonende andere ballingen zwierven in Staats-Vlaanderen rond. Enkele vonden een liefelijk toevluchts- j oord in Aardenburg. 1) En heerlijk toonde zich in bezoeken en geldelijke ondersteuning de broedertrouw der Zeeuwen. In bezit van den heer D. de rijcke te Middelburg is »Een nieuw lied van het voorgevallene op V gevangenhuis omtrent de Gevangenen van West-Cappelleop de wijs: <9, Kerslnagt etcDit gerijmel verhaalt van de harde behandeling der gekerkerden. »Zij werden gebonden aan een keten en daar hebben zij zoo gezeten" »Zij werden geschopt al in de keldere".

Archief | 1903 | | pagina 91