71 te bekomen. Dit werd verkregen en ook werden de banvon nissen herroepen. Ds. Bosboom en Verstrate waren in ballingschap gestorven. Maar de Oranjeboer en de anderen keerden terug. Te West- kappel werden eerst IJsbrand Burggraaf straks ook Caland, werd hij gebracht in den donkereu putwaar soms de op den dood ge vangenen zalen. Nu riepen volgens D. Janse's verhaal de Heeren »De Korte nu kan je papier krijgen". Hij antwoordde: Heeren, 'tis hier zoo licht als boven". Op den ochtend van 13 Januari 1798 vond de cipiersknecht den mishandelde hangen aan een haak, met een koord van zijn hangmat geworgd, maar niemand zijner vrienden geloofde aan zelf moord; van sluipmoord beschuldigde 't Oranjevolk luide de Heeren en nog acht de familie het eene martelaarseere, dal hun brave vader rust op het galgeveld! Cf. Memoriaal of Aanteelteningen gehouden door den Regent Johan de Raad Jzvan zaaken en gebeurtenissen, het tuchthuis der stad M. betreffende.in het stedelijk archief. Baart meldt, dat Burggraaf op een wagen zat en 't aflezen der publicatie aanhoorde. Na de lezing verzocht hij dat de Heeren zich voor de pui van 't stadhuis zouden plaatsen. Ze deden dit. Nu vroeg Burg graaf of ditmaal deze publicatie uit vrijen wil was geschied. En toen de Heeren zulks bevestigend beantwoordden, sprak de mishandelde: »God beware U, zoo iets ooit weer te doen, gij zult er rekenschap van moeten geven in den dag des oordeels. Wat ik uitgestaan heb in al die jaren, is niet te zeggen". Zijn leed werd eenigszins vergoed door eene schadeloosstelling van 2500 15000). Straks ging hij rentenieren bij de Griffioen buiten de Seispoort te Middelburgtotdat hij in 't jaar 2 der Bataafsche vrijheid in gevangenschap geraakte. Zie Proces-Verbaal in 't O. VI Archief en Rap porten van de commissie over de plundering te Middelburg en op het platteland van Walcheren in 1787. [Dit onderzoek werd ingesteld in '96 R. A. i. Z], Uit dit stuk blijkt ook, dat Burggraaf in '87 was terugge keerd, eer nog zijn herroeping was afgekondigd, omdat hij op 3 Juli op een afstand van Domburg toevendehierover licht van boven kreeg; en dat de man, op wiens wagen hij de smalstad binnenreed Jan Joosse heette. Of dit gegeven prof. Bussemaker kon brengen op 't spoor van zijn Janus Bis? Zoo niet, dan de volgende noot? Bij vonnis van 31 Augustus '96 werd Y. C. Burggraaff geboortig van Makkumwegens 't ontvangen zijner schadeloosstelling in '87 alsnog veroordeeld tot 10 jaren tuchthuis straf om er met zijn handenarbeid den kost te winnen en na expiratie van dien [hij zou dan 84 jaar zijn!] tot 15 jaren baunissement buiten de pro vincie

Archief | 1903 | | pagina 93