77 van Borssele, sig in een tweede huwelijk met Charlotte van Bourbon ten jare 1469 (Boxhorn, Ohronijk IT p. 250). Belial ven het inzigt deser alliantie, het intrest en de magt des huysses van Borsselen in de Nederlanden, is by over- leeveringe bekendt de gespraaksaamheyt en vryendelyke be- jegeninge van opgemelte Maria Stuart aan haare handel dry- vende landt.sgenootensoodat sy hen een weye en veldt gaf nog bekendt annex het casteel Sandenburghter droog- giug van hunne wolle en schaapsvagten. Binnen dese stadt Yere heeft dus de Schotsche stapel nu byna de dryhondert jaren sonder merkelyke interruptie gecontinueertveele en verschey- dene pogingen sijn er nu en dan geweest om die te verplaatsen ja selfs is daarvan de proef genomen voor korten tijd, na andere havens en steden, dog is telkens tot Yeere als de convenabelste en meest gelegenste haven in de Nederlanden voor de Schotsche natie herstelt. Ten blyke, de stadt Middelburg, die in den jare 1495 allen handel van hare naburige steeden tot sig sogt te trekken (Smallegange, Chronijk p. 418) kreeg de Engelsche en tef- fens de Schotsche stapeledog de laaste niet langer dan tot den jare 1505, als wanneer die na Yere retourneerde (Box horn, Chronijk Tl p. 573 in fine). En nog andermaal hebben regeerders van evengemelte stadt Middelburg sulcx getenteerdt in den jaren van 1528 en 1529, als blijkt by seekere missive van eenen Bobert Barton, comptrolleur van de exchequer van Schotlantaan burgemeesters en schepen van Yeere geschreven, hen verwittigende, dat de regeringe van Middelburg voorslagen hadt laten doen om de stapel na hunne stadt te verplaatsen, waaromme aan regeerders van Yere ver- sogt commissarissen na Schotlandt te willen afsenden om die verplaatsing voor te komen en over de continuatie te han delen; alwaar dan ook een nieuw contract met de stadt Yere gesloten is, waartoe gerefereert wort in het vredenstractaat met coningin Maria, in 't begin deses gementioneert. Inden jare 1539 sondt de stadt Edenburgh twee commissarissen,

Archief | 1903 | | pagina 99