84 J. B. L. de Yassy, raad en pensionaris ordinair, als daartoe by de regeeringe der stadt Yere gecommitteerdt by derselver resolutie van den 6 October 1736; sijudede wederzijdsche acten van ratificatie, agreatie en approbatie soo van de royale koop steden als de stadt Yere uytgewisselt in de maand Augusty 1737. Dus kan men sien, dat niet sonder reden Yere, als de meest convenabelste liaven in de Nederlanden de sitplaats der stapel negotie soo lang geweest, al sedert den jare 1444 een vasten aanvang hebbende genomen, daar alsnog is subsisteerende, de situatie en omstandigheden dier plaats daar vele toe contri- bueerende, als digt aan zee gelegen en het inkomen soo ge makkelijk, dat een kundig zeemandie maar eens of tweemaalen hier geweest is, gerust mag ondernemen sijn schip binnen te lootzen. Voor de stad is in storm en onweder een veilige ree; de haven ter oorsake der visschersschuyten wert noyt ge sloten en van daar wegvarendeis men in een of twee uuren tijdts in volle zee, vry van alle banken en klippen; by win terdag en selfs harde vorst is het veergat haast noyt met drijftjs beset; selfs in de laaste harde winter van 1740 hebben zeeschepen meest altijt in en uyt konnen gaan. Ook is dese stadt noyt subject aan hoog water of 't onderlopen van kelders en pakhuysenals genoegsaam door sijn hooge kaye daartegen geassecureert. II. Stukken voor het sluiten van het oudst bewaarde stapelcontract (1578). Als tweede bijdrage tot de geschiedenis van den Schotsehen stapel te Yere deelen wij hier eene verzameling stukken mede die allen betrekking hebben op de geschiedenis van den Schot- schen stapel voor het contract van 18 October 1578, het oudst bewaardedat tusschen de Schotten en de stad tot stand kwam. Yerscheideue dier stukken zijn reeds door Ermerins (Eenige

Archief | 1903 | | pagina 106