81 Door reserveering van den achtergrond van B n° 3en bijvoeging van liet achtererf van B n° 2, kon men aan uit breiding denken. Men verplaatste in 1524 de balans naar het plein bij de Abdij. Hierna verlengde men het vleeschhuis op de achter erven van beide panden B 3 en 2, zoodat de kelders eene totale lengte kregen van 27.5 M. bij eene breedte van 5.5 M. x). Daartoe had men van Coenelis (in den) Lybaert voor 25 sc. vergunning verkregen om te timmeren en metselen in en aan zijn huis, en schreef men de eerste huur van Andriks Oellaertsz in de rekening pro memorie, omdat het achterhuis van zijn gehuurd perceel, bij het delven voor het fondament van den zijmuur van het nieuwe vleeschhuis, geleden had 2). Door deze twee posten wordt het duidelijk bewijs geleverd, dat de twee aangekochte perceelen door mij op de juiste plaats gesteld zijn, en //het Nieuwe Vleeschhuis" zich uitstrekte tot de zuidgrens van B 4 (Jerusalem). Dit //Nieuwe Vleeschhuis" in de Lange Delft werd door de spraakmakende gemeente, om zijn witten arduin, Het Witte huis genoemd 3). Het zal tot noodhulp gediend hebben, omdat het nieuwe op de markt nog maar de halve diepte had, zooals op bladzijden 56 en 64 is aangewezen. Toen dit op de erven van Sckoenhoke en Den Helm vergroot werd was het vleeschhuis aan de Lange Delft doelloos geworden, en besloot men in 1545 het te verkoopen. Wie het kocht, wordt niet vermeld, maar aangezien Sebastiaan Jansz. 4) uit Gouwenburch, in het jaar 1554 dok op de Burg een huis had, is het niet onmogelijk, dat deze het kocht met inbegrip van het huis B 3, dat hij deze panden om hunne afkomst Archief Z. Cf. VIIbl. 594 regel 1 en onderaan. 3) Kesteloo III, bl. 25 (2S1). 3) O. Archief M. uo 1890 (kier het oude genoemd) en Kesteloo IIIbl. 26 (282). Ook aan den toren van 't stadhuis werd arduin en andere witte steen gebruikt. Zie Kesteloo III, bl. 83 (289) en ook Archief rZ. Cf. VIII, bl. 143. 4) Kesteloo IVbl. 31. Archief 1904 6

Archief | 1904 | | pagina 103