86 Maart 1254 1) vertolkt door liet woord //Ti er schaar". De beide Keuren gebieden, dat //schepenen sullen gaen ter vier scharne" of: //scabini cum justitiario comitis ibunt ad pre torium (1217) met den rechtere (1254)". Zoo ook //Alse vechtingheter vierscharne geschiedmen said hem betren ghelik oft buter vierscharne ware geschied". Ook deed Floris IV in 1232 uitspraak, dat de invordering van den wijn voor de abdij //in pretorio percipiatur a scabinis" 2). Dit kan zien op eene vergadering of zitting, of ook op eene vergaderplaats. In de Keur van Alkmaar s) worden //ad pre torium" en //ad judicium" van elkander onderscheiden. Dat men ook denken moet aan eene plaats, bewijst de Gra felijke rekening 4') in de uitgaven: //van mijns heren vier- scaren in Middelburgh te makene" t. w. //omme een brackoen, omme eene planke" enz. //Janne: van Cassele van 4 daghen te timmerne. Claysekinvan delve ende van houte te dra- ghene". Doch eene localiteit staat nog niet gelijk met een huis en deswege is ook hieruit niets te besluiten omtrent het aanwezig zijn van een stedehuis in dien vroegsten tijd, terwijl het praetorium, naar onze meening, in het gebouw dat nu volgt, gezocht moet worden. 2. 's -Gravensteen. In de Keur van 1217 wordt dit gebouw niet met name genoemd. Toch wordt gezegd '/si (malefactores) negaverint, veniet nuntius comitis, id est sqaltetus cum scabinis ad sta tion em pupplicam (sic), et citabit illos malefactores in diem III....; si vocati non venerint, bannentur, et nominatim in carta scripti servabuntur presentie comitis" 5). h Oorlcb. I, u° 261 en 590. 2) Arch. O. L. Fr. A. Reg. 17. Oorkb. I, no 343. 3) Oorlcb. I, bl. 319 kol. 2 boven. 4) Dr. Hamaker I, bl. 241. 5) Oorlcb. I, bl. lol en 152.

Archief | 1904 | | pagina 108