90 er dus mede vereenigd geweest of geworden, en wordt, in tegenstelling met het afgebroken deel, het oude huys genaamd. In dit huis, althans op dit terrein, moet men het oudste "s-Gravensteen van voor het jaar 1-301 zoeken, met zijn front naar de Brugghestraat, maar later door zijn zijgevel, met het eerste 's-Gravensteen op de Burg vereenigd. Het had in 152.7 een pannendak, terwijl het toen vernieuwde op de Burg- een leiendak verkreeg. Het is mogelijk hetzelfde gebouw, dat later tot pijnhuis diende en dat men daarom eerder aan den stillen achterkant, dan vlak langs de straat zoeken moet. Het hoofdgebouw in 152-7 herbouwd, moet gestaan heb ben op de hofstede van "Ver Gi-ieyle Hozemonds weduwe. Immers voor Westmonster werden, bij de splitsing dier paro chie, behouden de bewoners binnen de wallen, van de houla tot Cranenburg. De voornoemde hofstede lag dus stellig in WestmonsterparochieCranenburg daarentegen in de Klooster parochie. De noordzijde nu van de Burg, tot //het Brune cruce", lag in Westmonsterparochie. De zuidzijde van de Burg, over de zijde van Gouwenburg lag in de Kloosterparochie. Als men den afstand berekent van //dat oude huys" tot de straat de Burg, dan is men genoodzaakt om de hof stede, 't zij gedeeltelijk, "t zij geheel, te zoeken op den bodem van 's-Gravensteen, en komt Cranenburg (geen burcht maar een huis met dien naam} juist op de Burg, met een deel van zijn erf nog meer zuidwaarts in Wijk B. Daarom kon de straat, naar het daartoe afgebroken huis, heeten Cranen- burgstraat, Burgstraat of De Burg 2}. Dit hoofdgebouw van 's-Gravensteen werd in 1527 //van den gront up tot die eerste staige in t vier cant" opgetrokken 3). De cipierswoning er naast wordt daarbij nog niet vernoemd. Arch. Z. G. VIII 3, bl. 145 3) Gouwenbin-g bestoud toeu uog niet. Zie bladz. 82. 3) Arch. Z. G. VIII 3, bl. 144.

Archief | 1904 | | pagina 112