91 Deze ruimte is waarschijnlijk eene binnenplaats geweest, waarov erheen men //het oude huys" of pijnhuis bereiken kon. Eerst later moet de cipiers woning gezet zijn. Op de Plaat van Smallegange ziet men nog de gevangenen daar binnen brengen en niet in het hoofdgebouw. Zijn deze aanwijzingen juist, dan moet men in een deel van het pand van den heer Likbert {o) (wijk C 93) de Brug- ghestraat zoeken, op de teekening aangegeven met de letter (1), en blijkens de richting van den gevonden vloer met een bocht uitloopende op den "Wal, hoek Kapoenstraat. (Zie mijne Kaart n° 3 plan 3. De Brugghestraat kan eerst voor openbaar verkeer gesloten zijn geworden, nadat de gebouwen daarin als onbruikbaar gesloopt waren. In Van De venters dagen bestond zij niet meer, want zij is op zijne Kaart niet aangebracht. Van het oudste 's-Gravensteen aan de Brugghestraat is verder niets bekend. Van het eerste 's-Gravensteen op de Burg echter spreekt de Grafelijke Kekening van al Zeeland op 't jaar 1318 2) //van den zolre int ghiselhuis dat alsoe onseker was, dat men duchte dat die ghevanghen dorbreken souden om die dinghe te versekeren4 12 sc. 11 d. (Tornois); item om die venstren int ghiselhuis te vermaken4 4 sc. En Anno 133031 //In den eersten van mijns heren vier- scaren in Middelburgh te makenefa. 49 sc. 1 d. Tor. Het laatste of derde 's-Gravensteen van 1527 is voldoende beschreven door den heer Kesteloo 3). Alleen wil ik daar uit memoreeren, dat aan de straatzijde //de zaele genaemt de vierschaere" was. Hier hervindt men het //praetorium", dat men uit vroegere bronnen kent dan de uitdrukking //s-Gravensteen"", namelijk uit de Keur van 1217, welke Kesteloo 1, bl. 149 (319). Dr. Hamaker I, bl. 159, 160 en 241. 3) 's-Gravensteen te Middelburg cloor H. M. Kesteloo: Arch. Z. G. VIII: 3, bl. 141—148.

Archief | 1904 | | pagina 113