92 ons naar eene nog vroegere Keur verwijst en daardoor dat praetorium als van nog onderen datum aanwijst 3. Het Minderbroedersklooster. De orde van de Fratres minores of Minderbroeders, in Frankrijk //Cordeliers", in Zwitserland //Barfusser" genoemd, is in 1210 gesticht door Franciscus van Assisi (1182 f 1226), toen hij elf mannen van gelijken zin rond zich ver gaderd had. In de vierde Lateraansche synode A° 1215 werd zijne orde tegelijk met die van de Dominicanen erkend en in 1219 de eerste generale vergadering gehouden. FIonorius III bekrachtigde hare regelen in 1233, en verbond een aflaat aan het bezoeken van de Portiunculakerk op haren wijdingsdag den 2 Augustus 3). Onder goedkeuring van en gesteund door Franciscus, stichtte Clara van Assisi, met bare zuster Agnes en eenige vriendinnen, een vrouwelijken tak van de orde, naar haar, die der Clarissen genoemd. De praktische zin van Franciscus, die zich niet binnen, de kloostermuren beperken kon, maar ook in de maatschappij zich bewegen en haar bezielen wildegaf hem aanleiding om ook eene derde orde te vormen uit vrome gehuwde en on gehuwde leeken, die, schoon naar denzelfden regel (gehoor zaamheid, kuischheid en armoede) levende, zich toch niet in een klooster behoefden te vereenigen. Zij werden de Tertianen genoemd of vau de derde orde van St.. Franciscus 3). Toen daarna Elias van Kortona eene minder strenge leef wijze invoerde, kwam er tegenstand, en eene splitsing ontstond. De volgelingen van Elias die in gemeenschap van goederen Oorlcb. I, bl. 151 I's kolom aliuea. 2) Dr. IC. R. HaCtENBAch. Yorlesungen übeidie Kirchengeschichte des M.it- telalters II, S. 60, 63, 65, 78. 3) W. Moll. Kerkgeschiedenis v. Nederland Nyhoff 1867, II, 2^ stuk bl. 78 enz.

Archief | 1904 | | pagina 114