09 men in den achtermuur van een pand in de Korte Lombert- straat weer te voorschijn treden. Zij eindigde bij den muur van voornoemden boomgaard, die evenwijdig met de Korte Burg liep. Deze boomgaard strekte zich noordwaarts uit van D n° 25, langs de Latijnsche-schoolstraat heen, tot even voorbij de Bogaardstraat, ongeveer aan wijk C n° 45. Het klooster genaamd Bachtensteen lag //over Js heren straten" 1). De noordgrens van het Minderbroederklooster wordt bepaald door een waterloop, komende van //achter Backsteene ('t klooster), in het jaar 1502, tusschen //de Minderbroeders, den kommandeur (van het Duitsche huis) en Pieter de Coks erve" door vlietende 2). Deze waterloop wordt ook bij de overdracht van een hof ken aan bovengenoemden kommandeur vermeld, onder den naam van //eene greppe", die deze //wijt (lees diep) in den bodem sonder eynighenhande aerghlist up haer selve cost" moest doen greppen of slooten. Hij liep //doren haerliede hof bi (langs) der Minderbroederen mure" 3), en wordt aangewezen door het riool, geteekend op de Platte grond van de stadt Middelburgh door den Ingenieur Abraham Zehender vervaardigd A" 1739". Het uiteinde van dit riool op de Balans komt overeen met de oostgrens van het Minderbroederkloosteraangege ven op het Kohier van 1576. Dit bevat o. a. van de Burg eerst den zuidoostkanteindigende met //'t Huys neffens d'abdye- poorte bewoendt de Bailluw Rollema", waar heden de Water staat gevestigd is. Daarop volgt//thuys met de brouwerye daerover (over Rollema) van de weduwe van Corn, van Over- beeke". Dit kan, om den omvang eener brouwerij, niet zijn perceel D n" 5 noch perceel D n" 7maar men heeft het te zoeken in het ruime perceel Dn' 6thans bewoond door den O. Archief M. no SS2 Ao 1502 2 Juni. 2) Kesteloo III, "bi. 20 (276). De waterloop vloeide daar over den bodem van bet grondgebied der Duitsche Hccren. Zie bl. 108. 3) Jhr. J. J. de Geer tot Oudegein De Archieven der Ridderlijke Duitsche Orde bl. 649 no 557. Voorts aan te halen metJhr. de Geer.

Archief | 1904 | | pagina 121