1.01 Het erf van het klooster huis moet op het rechthoekig vier kant wijk D n° 159 gezocht worden, want de Stadsrekening spreekt over het delven van den watergang 1° //voor 't klooster, van der Minderbroeders turf huis, tot de straat toe voor "t voorz. klooster2° van der Minderbroeders hoek tot de poorte toe van den nederkove" 1). Die watergang begon alzoo van den zuidwesthoek van de Korte Burg, waut het turf huis moet op de, aan pensionaris Koels verkochte, vier roeden breeden grond gezocht worden, in perceel D nü 15 te hervinden. De eigenlijke kloostergebouwen 3), gesticht op de per- ceelen D n 149strekten zich van de straat noordwestwaarts uit, tot den muur van den boogaard, waarin een pad naar eene poort aan de Latijnsche-schoolstraat liep, tegenover de poort van het klooster Bachtensteen, want als gang gaf het in het begin der 17de eeuw juist omgekeerd toegang tot Het Caetspel, een huis en erf in perceel D n" 12 te hervinden 3). Oost van den voornoemden boomgaard en noordoost van het kloostergebouw lag de grond van de kerk en het kerk hof. Volgens Van Deventer s Kaart had de kerk in oos telijke richting een uitweg naar de (latere) Balans, kennelijk tot den Minderbroedershoek hiervoor vermeld. Dit was tijdens de slooping de uitgestrektheid van het klooster. Het kleine Lomberd- of Schoolstraatje bij de Groen markt bleek vóór 1597 slechts een slopje of een brandgang- van het huis De Pauw geweest te zijn. Het zou niet on mogelijk zijn, dat genoemd klooster zich oorspronkelijk heeft uitgestrekt tot aan de oostelijke panden van de Bruggliestraat 4), Kesteloo II, bl. 15 (57). I)c Kaart van Van Deventer wijst ons, waar eenmaal de kloosterkerk en haar kerkhoi' gelegen waren. Noordoost er van kan het kloostergebouw niet ge staan hebben, omdat het turf huis zuidwest van dit kerkhof stond. 3j Kesteloo III, bl. 23 (279) ao 1547 en het Wijkregister Ap 1596/99, waarop in de 31ste wijk drie panden na De Baers (hoek Boogaard- en School straat) gelezen wordt ,,'t hays in den ganck" en dan ,,'t caetspel daarachter", dat volgens de Plattegrond van 1811 achter wijk D no 12 moet gezocht worden. 4j Zie bladzijde 7.

Archief | 1904 | | pagina 123