10:3 de Tempelieren verdwenen waren. Aangezien de vergader- huizen van de derde orde van St. Pranciscüs destijds onder scheiden werden van de claustralen of conventualen en van de observanten l), aangezien de Bogarden in de St.-Pieters- straat tot die derde orde behoorden, en de kern der over levering is, dat de heeren van Borssele een klooster van ter- tianen gesticht hebbenzoo vermoed ikdat voornoemde heeren die een groot deel van Walcheren bezaten, om der orde wil, die verstrooide schapen onder dak gebracht hebben op één der erven van de vroegere Tempelieren 3). Men zou tegen dit bezit der Tempelieren en der Bogarden in de St.-Pieterstraat de akte van ruiling tusschen het St. Barbaragasthuis en het O. L. Yr. klooster in 1342 kunnen aanvoeren s), met de verklaring daarvan door den heer Ehrltch gegeven. Men moet echter niet vergetendat bij grensbepalingen de woorden //gasthuis, abdij, kerk" niet altijd gebouwen aanduiden, maar ook het land toebehoorende aan het gasthuis enz. bèteekenen kunnen en dit deswege overal gelegen kan hebben. Slechts één voorbeeld: Het papenhof te Oud-Ylissingen had ten zuiden en ten westen tot zijn grens //t gasthuis van Middelburg"". Nu lag toch de pastorie van Oud-Ylissiugen niet naast het gasthuis van Middelburg maar wel naast eene grondbezitting daarvan. Doch keeren wij tot de Minderbroeders terug. Eene tee- kening van hun klooster of van hunne kerk, die op echtheid aanspraak maakt, bestaat er niet. Noch die bij Smallegange, noch die bij Van Deventer zijn te vertrouwen, ofschoon Smallegange de uitgestrektheid langs de rooilijn van de O. Archief M. n" 927. Dit verklaart de woorden: „twelk sichtent ghereformeert is, zoodattet nu Minderbroeders (lees Bogarden) sijn" Zei. Illustr. I,bl. 311. 3) Bijdrage betrekkelijk het ontstaan m de trapswijze uitbreiding der stad Middelburg door Jhr. Paspoort van Grt.tpskerke Arcli. Z. G. Ibl. 56 en Ehrlich Bijdrage, Bijvoegsel bl. 5159.

Archief | 1904 | | pagina 125