104' Korte Burg juist heeft voorgesteld De teekeningen op die kaarten zijn bij beiden slechts figuratief. Van de kerk kan men eene beschrijving geven. De Kaart van Tan Deventer heeft boven de kerk eene schuine roode baan. Deze weg loopt oostwest, gelijk ook eene kerk op vrij terrein moet gestaan hebben. De kruisvorm bij Smalle- gange komt mij minder juist voor. Aan de voorstelling bij Yan Deventer geef ik op dit punt de voorkeur, omdat men wel leest van eene voorkerk, eene kerk en een koor, maar niet van kruisvleugels. Na den beeldenstorm en de herstelling bestond zij uit 1. Eene voorkerk, waarin vier beelden en een oxaal versierd met de 12 Apostelen. 2. Eene kerk, waaiin een O. L. Yrouwenaltaareen altaar St. Barbara met haar beeld, een voor St. Anna versierd met een houten wolk, twee engelen en drie leeuwen, en dan nog een beeld van St. Sebastiaan. 3. Een koor, waarin een overwelfd hoogaltaar met beel den van O. L. Yrouwe in de sonne, van St. Jan en van St. Catharina, en in dat koor een oud gestoelte met zekere engelen 2). Bij deze herstelling mag men aannemendat de altaren niet van heiligen verwisseld hebben, en de kerk niet veranderd is in vorm, zoodat zij den bouw en de inrichting doet kennen ook uit den voortijd. Van verbouwen leest men niet; en de altaren waren stichtingen en moeten fondsen gehad hebben, die men toch zoo maar niet ten bate van andere altaren of heiligen veralieneeren kon. Doch de herstellingen geschiedden niet alleen uit de fondsen van het klooster 3). Ook de graaf 1) Men ziet er het huis van Joos Rooman en van Pietkr Bureel west van der Minderbroederen grond, 't Pauken was afgebroken. Dit laatste gegeven be nadert het. Wykregisler van 1596/9 (zie bl. 7 noot) tot 1597/9, want die af braak geschiedde in 1597 (zie bl. 97). a) Kesteloo IV, bl. 7881. 3) Kesteloo I, bl. 25 (195). Het klooster bezat c. A" 1401 minstens 36 gejneten in "Walcheren, Zie O. Archief M. no 97.

Archief | 1904 | | pagina 126