120 en kapel gesplitste deelen van de vroegere kapittelzaal. Waar schijnlijk was deze in zijn geheel geplaveid met een mozaïek vloer, gelijk onlangsbij de jongste restauratie, in die sacristie is bloot gekomen. Zij moet dan in de 13e eeuw herbouwd zijn, met eene inkrimping, ten behoeve van de sacristie van het deel der kerk, dat in 1270 tot parochiekerk is ingericht. Ook nu nog zou die kapittelzaal groot genoeg geweest zijn voor plechtige gelegenheden. Doch reeds vóór het op maken van de statuten der orde in 1290, moet de tegen woordige doorgang van die zaal afgenomen zijn, want in de akte der verkiezing van Joannes van 's-Gravenzande A° 1-1-65 werd verklaard, dat de kapittelzaal, waarin, volgens die statuten, de verkiezing moest plaats hebben, te klein was, waarom daar (te Middelburg) altijd (dus sedert 1290) de oude ziekenkamer voor dit doel gebruikt werd De poortbouw en versieringtusschen de sacristie en de kapel heeft merkwaardige overeenkomst in booglijn met die van den oudkeidstoren te Ylissingen, die van het laatst der 15° eeuw moet dagteekenen 2). Wij hebben nu te zoeken naar die oude ziekenkamer of zaal, die vermeld werd A° 1484, toen Joannes Dankaertsz. van Westcapelle gekozen werd //in domo conventuali sive infirmatorio anti quo, in quo eiusdem monasterii ab- batum pro tempore celebrari prout dicebatur consuevit electio" 3). Dit onderzoek kan eerst goed worden voortgezet, nadat men een overzicht van de verandering en uitbreiding ver kregen heeft, die de Abdij in de jaren 1255:56 heeft ondergaan. Daarvoor moet er een vast plan ontworpen zijn geweest, dat een samenhangend geheel uitmaakte. Deze uitbreiding bestond in de formeering van het grootsche Abdijplein met de om ringende gebouwen in rooilijnen, die hier en daar door torens Byjdr. Bisd. Haarlem XVbl. 189 198 204. 2) Ook de Muntpoort isvolgens den heer J. A. Frederiks uit liet midden der 1 o eeuw. 3) Arch. O. L. Vr. A. Reg. 941.

Archief | 1904 | | pagina 142