121 werden begrensd, welke gebouwen aan de oude toen ook ge restaureerde buizen aansloten. De Groote Kaart cler Abdij in druk aanwezig, benevens de twee lijsten van 1581 en 1593, opgenomen in de Zelandia Illustrata Deel I, bladz. 238 en 239, kunnen ter orienteering dienst doen. A. De Oostzijde (Nederbof). Als men door de zuidelijke poort bet groote Abdijplein binnen komt, beeft men ter rechterband bet verkoopbuis. Dit verraadt door zijn bouw eene jongere stichting te zijn, en komt ook niet voor op de bovengenoemde lijsten. Denkt men dit gebouw, behoudens zijn dikken zuidmuur, weg, dan zien wij aan bet eind van dien muur, in den zuidoosthoek, een vierkanten toren 1). Haaks aan dien muur bad men, van dien toren af, eerst bet pakhuis, met bovenwoning, //Tbolen" genaamd, in 1581 voor Wybout de Waelë, raad van Holland, bestemd, en in 1593 voor den Raadsheer Zuitlandt gereserveerd. Daarop volgde de bakkerij der Abdij, met de woning van den bakmeester, A° 1581 logement van Treslong, A° 1593 van Admiraal Van Nassau en beden //bet hotel de Abdij". Hieraan sloot zich de woning van den proost aan later ingericht tot statenkamer van Walcheren 3). De rooilijn wordt hier afgesloten door een tweeden vierkanten toren. Beide torens staan tegen den gevel aan, en vormen met ge noemde buizen bet oostfront der Abdij. Tusschen dezen tweeden toren en den derden is de rooilijn verdwenen, en vindt men een inloopend plein. Toch is die rooilijn er geweest. Dit ziet men duidelijk op Van Deventers Op Kaart 3 plan 3 als (1e lste toren door mij genommerd. 2) De beide Lijsten worden alleen duidelijk, als men ze leest, zonder zich door latere uitleggingen te doen misleiden. Ze zijn dan volkomen doorzichtig, als men de gehouwen uit dien t ij d zich helder voorstellen kan.

Archief | 1904 | | pagina 143