123 archivaris, met eene werkkamer voor het publiek, maar in 1581 gebruikt werd door Bastiaan Oosterman, //klerk van 't comp- toir van den raede". x) Achter de gesloopte iirmerie verrezen de stallen van den bisschop, ook nog in 1581 stallingen genoemd, maar in 1593, deels stalling van admiraal Van Nassau, deels schaliënhuis. Tusschen den derden toren en den vierden had men het poortgebouw van het Neder hof, volgens den heer Brederiks, uit de IS* eeuw, een blijk derhalve van den omvang der uitbreiding van de Abdij, ten tijde van graaf Willem II. In 1581 werd het gebruikt door de weduwe van Hendrik de Schilders, in 1593 door Daniël de Schilders en de boden. De buitenzijde van het gebouw is, volgens voornoemden heer, in 1568 gerestaureerd.. Vroeger had men hier een portier, want de bakmeester beheerde dezelfde goe deren waarmede vroeger de portier gedoteerd was. De portier zelf komt niet voor in de charters. Hiermede is het gansche Nederhof in oogenschouw genomen. B. De Noordzijde der Abdij. Tusschen den vierden en den zesden toren, had men een gebouw, met den vijfden toren midden in zijn front. Deze apartementen hebben, naar ik vermoed, gediend voor de ge wone kanunniken. Dit gebouw heeft in 1568 zeer veel door den brand geleden, maar is hersteld geworden. Het was in 1581 in zijn geheel in gebruik bij Anthuenis de Ruyt, timmerman, wel wat groot voor zulk een persoon. Daarom denk ik, dat hij die apartementen moest in orde maken, en er deswege huisde. Althans men vindt in 1593 de eene helft, van toren n° 4< tot n° 5aangegeven als logement van Mevrouw Als meu den toren beklimtom naar de werkkamer van bet Rijksarchief in Zeeland te gaan, komt men, na eenige trappenop een portaaltje en moet men met een paar treden afdalen in de vestibule. Naar mijn inzien een blijk, dat bet gebouw niet terzelfder tijd verreesals de toren.

Archief | 1904 | | pagina 145