124 de Princesseen de andere helftvan toren n° 5 tot n° 6 als woning voor den raadsheer Cooper, (het huis Zierikzee), die echter stierf in het huis Tholen. Waartoe het gebouw, tusschen den zesden en zevenden toren, oorspronkelijk bestemd was, blijkt niet. Mogelijk eveneens voor de gewone kanunniken, doch later (c. 1492) werd het aangewend tot firmeriekelder, in de plaats van de antiqua cellaria, die wij bij de Nederpoort aantroffen. Daar woonde A° 1581 Joos Teelltnck Eeuwoutsz., als raad van Zeeland. In 1593 was er gevestigd de raadsheer Huyssen, en was het //t huis Goes" genaamd 1), dat op de kaarten achter de proosdij geplaatst wordt, maar, volgens de volgorde van den rynch 2), hier moet gezocht worden. C, De westzijde van de Abdij. De westzijde van de Abdij wordt, van den zevenden toren af tot de aansluiting aan de voormalige Statenkamerheden geheel ingenomen door het hotel van den Commissaris der Koningin. Deze zevende toren maakt eene uitzondering op den regel, dat alle torens op het groote binnenplein uitkwamen. Hij staat niet in het fronten is een traptoreutusschen de ge bouwen voor den graaf bestemden de firmeriekelder. Het kan zijn, dat hij in vroegeren tijd nog niet door bouwwerk inge sloten was, en de verbinding vormde van de rechthoekige zij gevels der voornoemde gebouwen, die samen een scherpen hoek vormden. Hij kwam dan op de Burg uit, en was zeer geschikt om als vluchttoren dienst te doen. De achtste toren is verdwenen. De fundamenten zijn echter nog, 25 c.M. diep onder den grond, teruggevonden. Hij was een groote toren van vierhoekigen vorm, en diende tot Dit gebouw was toen ingekort, ten behoeve van de in 1592 gestichte poort bij de Beurs. Zei. Illust. I, bl. 235. s) Zei. Illustr. I, bl. 239.

Archief | 1904 | | pagina 146