128 naar liet Muntplein, had men de woning van den bis schop, Nic. de Gastro, boven //de galerie van t witte werlc", in 1581 bestemd tot woning van Eustacen Adriaens, gecom mitteerden raad van Vlissingen. Dit gebouw werd het huis Vlissingen genoemd, en was in 1593 de woning van den raadsheer Polaenen De galerij werd in den jongsten tijd ge restaureerd. Over de torens aan de zuidzijde zal ik, om rede nen, nu nog niet handelen. Zuid van het bisschopshuis ziet menop de Kaart van Goliath, een huis, door een gang of plaats er van gescheiden. Op de Lijst van 1581 wordt het aangeduid als de vroegere woning van den prior, in gebruik bij den pensionaris Roels, doch op de Lijst van 1593 aangegeven als huizing van den raadsheer Vosbergen, 't huis Vere, dat verkeerdelijk op dat jaar in de proosdij gezocht wordt. Voor den prior alleen te groot, moet het westelijk deel er van eene andere bestem ming gehad hebben. Om de nabijheid bij het abtshuis en de inwoning van den prior, zoek ik op de bovenverdieping de librarie, wier plaats en stichtingstijd nergens wordt aangegeven. Wegens de toegankelijkheid voor het publiek, door de oostpoort, met eene afsluitingspoort der Abdij bij de bisschoppelijke kapel, moet in het benedenhuis //het audi- toir episcopael oft vierschaar" geweest zijnwaar het wapen van den bisschop en ook drie beeldekens waren die de beeldstormers verwijderd wilden hebben 1). Aan deze priorswoning sloot zichin zuidwaartsche richting aan //t begryp daar 'tsieckhuys plach te wesen", met //de plaetse" daarachter, in 1581 zoowel als in 1593, bij pensionaris Roels in gebruik, het huis Middelburg ge- genoemd 2). West over //de plaetse" had men, gelijk wij zagen, de Dr. J. van Vloten, bl. 125. 3) Het „plach te wezen" ziet niet op het oude ziekenhuis, maar op het latere, en wordt gezegd, na de seculariseeringtoen dit als ziekenhuis uitge diend had.

Archief | 1904 | | pagina 150